Web Analytics
Spor napredak plana partnerstva EU i Srbije u oblasti održivih sirovina - BetaRS

Spor napredak plana partnerstva EU i Srbije u oblasti održivih sirovina

Ekonomija | 12.04.2025 | access_time 11:35
Spor napredak plana partnerstva EU i Srbije u oblasti održivih sirovina
Foto: BETA/Milan Obradovic

Izrada plana za ostvarivanje strateškog partnerstva Evropske unije (EU) i Srbije u oblasti održivih sirovina napreduje sporo zbog trenutne situacije u Srbiji, rekli su agenciji Beta obavešteni sagovornici u Briselu.

"Imajući u vidu politički kontekst u Srbiji – a svesni smo protesta koji su u toku – EU ne želi da žuri“, rekli su sagovornici o planu koji je trebalo da bude završen do kraja februara ove godine.

Oni su ukazali da je neophodno da sve zainteresovane strane, uključujući lokalne organizacije i civilno društvo, budu uključene u pripreme strateškog partnerstva Srbije i EU u oblasti održivih sirovina, lanaca proizvodnje baterija i električnih vozila.

Predstavnici Srbije i EU potpisali su 19. jula 2024, na Samitu o kritičnim sirovinama u Beogradu, Memorandum o razumevanju o strateškom partnerstvu u oblasti održivih sirovina, lanaca proizvodnje baterija i električnih vozila, u prisustvu srpskog predsednika Aleksandra Vučića i nemačkog kancelara Olafa Šolca.

"Sporo napredujemo u vezi sa sporazumom zbog trenutne situacije u Srbiji", naveli su sagovornici Bete u Briselu.

Ukazali su da nijedan poseban projekat nije deo sporazuma i da još ne mogu da kažu da li će proizvodnja litijuma u Srbiji biti na spisku strateških projekata EU sa trećim državama, koji uskoro treba da bude objavljen.

Naveli su da bilo koji poduhvat, koji bi bio uključen u taj spisak, nije zauvek tu uvršćen, već da podrška EU može da bude povučena ako se pojave teškoće u vezi sa poštovanjem ljudskih prava i ekoloških merila. EU ne usmerava sopstveni novac za te projekte, već podržava pronalaženje izvora finansiranja.

U Evropskom parlamentu i na drugim mestima u Briselu proteklih sedmica je održan niz rasprava o političkim pitanjima vezanim za nameru vlade u Srbiji i transnacionalne korporacije Rio Tinto da se pokrene proizvodnja litijuma na zapadu Srbije.

Najveće pojedinačno učešće u vlasništvu kompanije Rio Tinto ima Kineska aluminijumska korporacija, sa sedištem u Pekingu - približno 15 odsto. Slede severnoamerički investicioni fondovi, dok su ulagači iz EU minimalno zastupljeni.

Teme

Novo

Društvo

Šta drugi čitaju

IT

Scena