Mediji i instituti iz Kine i zemalja ASEAN-a treba da prihvate veštačku inteligenciju
Tehnologija
| 14.04.2025
|
access_time
11:40
Foto: Xinhua/Cheng Yiheng
U zajedničkom saopštenju sa Foruma koji je održan pod temom "Jačanje saradnje između ASEAN-a i Kine ", učesnici su prepoznali da brzi razvoj veštačke inteligencije donosi zemljama nove mogućnosti za transformativni napredak, ali i brojne nepredvidive rizike i izazove, prenela je Sinhua.
Kako se navodi u saopštenju, mediji i istraživački instituti treba aktivno da prate talas tehnološke revolucije, iskoriste prednosti veštačke inteligencije i doprinesu izgradnji inteligentne budućnosti u kojoj su inovativnost i bezbednost osnovni principi.
Pamela Samia, vršilac dužnosti glavnog urednika vesti u Filipinskoj novinskoj agenciji, izjavila je da mediji i istraživački centri iz ASEAN-a i Kine neminovno moraju da prihvate AI, jer ova tehnologija može značajno unaprediti istraživanje, donošenje odluka i efikasnost komunikacije.
Ona je upozorila da, uprkos sve široj primeni AI, ljudska stručnost i veštine moraju ostati u centru. "Veštačka inteligencija je samo alat i nikada ne može zameniti ljudski sud i kritičko razmišljanje", naglasila je.
Veronika S. Sarasvati, izvršna direktorka Centra za studije kinesko-indonezijskog partnerstva, istakla je da mediji i istraživački centri iz ASEAN-a i Kine moraju pomoći javnosti da razvije kritičko razmišljanje, istovremeno promovišući sisteme AI koji se oslanjaju na regionalne podatke i istočnjačku kulturnu mudrost.
"Kroz ove inicijative, očekuje se da će zemlje Globalnog Juga povratiti svoj glas u digitalnom svetu, osiguravajući da AI postane alat za promovisanje pravičnosti, a ne sredstvo zapadne dominacije", dodala je.
Sivansaj Sifankam, zamenik direktora Laoske novinske agencije, rekao je da razvoj AI doprinosi boljoj razmeni informacija i saradnji između medija iz ASEAN-a i Kine. Ipak, neophodno je zajednički se suočiti s izazovima kao što su dezinformacije i osigurati da se AI koristi transparentno i ostane pod ljudskom kontrolom.
Li Čen Čung, predsednik Centra za regionalne strateške studije Malezije, izjavio je da etički standardi, zaštita privatnosti podataka i transparentnost algoritama treba da budu osnovni principi svake politike vezane za AI. Dodao je da je misija AI da osnaži čoveka, a ne da ga zameni.
Tida Tin, generalna direktorka Odeljenja za razvoj medija u Ministarstvu informisanja Mjanmara, istakla je da svaka tehnološka inovacija ima pozitivne i negativne strane. Rešenje, kako kaže, leži u postizanju ravnoteže između inovacije i etike. Ključno je obezbediti da tehnološki napredak koristi svim slojevima društva, a da se istovremeno minimizuju negativni uticaji na životnu sredinu i ranjive grupe.
Forum su zajednički organizovali kineska novinska agencija Sinhua i malezijska agencija Bernama, a okupio je oko 260 predstavnika iz više od 160 medijskih kuća, istraživačkih centara, vladinih institucija i preduzeća iz zemalja ASEAN-a i Kine.