Web Analytics
Macut: Prvi prioritet Vlade Srbije biće uspostavljenje normalnog funkcionisanja škola i fakulteta - BetaRS

Macut: Prvi prioritet Vlade Srbije biće uspostavljenje normalnog funkcionisanja škola i fakulteta

Politika | 15.04.2025 | access_time 08:35
Macut: Prvi prioritet Vlade Srbije biće uspostavljenje normalnog funkcionisanja škola i fakulteta
Foto: Beta/Miloš Miškov

 

 Mandatar za sastav nove vlade Đuro Macut izjavio je danas, prilkom predstavljanja poslanicima njenog programa, da je Srbija umorna od podela i blokada, da se mora raditi na harmonizaciji društva, da se sloga može izgraditi dijalogom, tolerancijom, radom i izgradnjom sistema vrednosti, i poručio da će njegov prvi prioritet biti normalno normalno funkcionisajne škola i fakulteta.

 

"Situacija koju imamo u poslednjih nekoliko meseci pokazala je da u ovoj oblasti moramo odmah da delujemo i menjamo mnogo toga. Protesti i nezadovolstva prirodna su manifsestaciona podela mladosti, ali ne i blokade i uskraćivenja prava drugima da rade, da se školuju žive normalno. Moja obaveza je da sva nezadovoljsta raspravimo na svim ustavom i zakonom i da podržimo mlade u skladu sa ustavom i zakonima. Za mene svi su isti studenti isti", kazao je mandatar Macut u ekspozeu.

Dodao je da kada se drugima uskraćujete pravo na kretanje i školovanje, onda se može govoriti o uzurpatorima.

"Potrebna  je reforma obrazovanja da se ovakve podele nikada više ne ponove. Da praštamo alko treba i da se izmirmo zarad Srbije", rekao je on.

Istakao je da su ključni činioci obrazovanja učenici i studenti.

"Njima gradimo i ostavljamo državu. Njihova usmerenja i delovanja treba da budu etična i pravična, sa izgrađenim radnim navikama, novim i aktuelnim znanjima, ali i da poštuju univerzalne vrednosti, a to su autoritet starijih i njihova životna iskustva. Mora da se zna ko je učenik, ko student, a ko profesor", kazao je Macut.

Naveo je i da podržava stav prethodnog premijera Miloša Vučevića u pogledu redefinisanja zakona o udžbenicima.

"Naša deca moraju imati najkvalitetnija obrazovna sredstva u ključnim predmetima od nacionalnog značaja, koje će kreirati naši najpoštovaniji stručnjaci i ti udžbenici moraju biti jednaki na celokupnom prostoru Srbije. Ta reforma će obuhvatiti kako polje obrazovanja, tako i polje nauke", naveo je mandatar.

Najavio je da će predložiti formiranje saveta pri Vladi Srbije, kojim će lično rukovoditi, a koji bi koordinirao i vodio politiku afirmisanja mladih talenata.

Macut je rekao da sa učenicima i studentima mora da se radi planski i organizovano, na način da država za njihovu i opštu korist njihove talente iskoristi, kao i da ih razvija i unapređuje.

On je započeo govor rečima Miloša Obrenovića iz 1831. godine i poručio da je najvažnija dužnost nosilaca vlasti, ali i svih građana, da se služi otadžbini i da zajednički i ujedinjeni dođemo do cilja opšteg dobra i napretka našeg naroda.

"Ta dužnost pogađa sve ljude, najviše one koji su na najistaknutijim državnim funkcijama, ali i svakog našeg građanina, bio on zemljoradnik, student, profesor, službenik, vojnik, sudija ili bilo koja druga profesija. Ako taj osećaj imamo svi i ako je interes opstanka naše države iznad svih drugih interesa, onda ćemo srećno izvršiti sve svoje obaveze i predati Srbiju bolju i uređeniju budućim generacijama", kazao je Macut.

 

 

Macut: Potrebno unapređenje u Vojsci Srbije

 Kandidat za predsednika Vlade Srbije Đuro Macut izjavio je danas da je potrebno dalje unapređenje u Vojsci Srbije koju zahteva njena vojna neutralnost u uslovima složene geopolitičke situacije.

"Vojska Srbije nastavlja da unapređuje svoje operativne sposobnosti kroz opremanje najsavremenijim naoružanjima i vojnom opremom", rekao je Macut u Skupštini obrazlažući plan rada nove Vlade Srbije i dodao da se Vojska Srbije pre svega oprema proizvodima iz domaćeg razvoja i proizvodnje.

Prema njegovim rečima, kroz investiciju Vlade Srbije, kao i sopstvene investicije, fabrika odbrambene industrije, njihovi proizvodni kapaciteti u ključnim oblastima višestruko su povećani, a usvojene su nove tehnologije koje bezbeđuju opremanje odbrambenih snaga Srbije najsavremenijom opremom, kao i konkurentnost domaćeg naoružanja na međunarodnom tržištu.

Macut je ocenio da je realizacijom nabavke iz partnerskih zemalja višestruko povećana flota višenamenskih helikoptera i nabavljeni su novi transportni avioni, isporučeni novi i modernizovani artiljerijski sistemi, a povećen je i broj modernih tenkova.

Macut je ukazao i na uspostavljanje flote bespilotnih letelica i opremanje savremenim napadnim dronovima.

Istakao je da su u budućnosti ključni zadaci u vezi sa prijemom i upotrebom borbenih aviona "Rafal" i dalje opremanje novim i modernizovanim protivazdušnim sistemima.

"U segmentu opremanja visokotehnološkim naoružanjem povećaće se broj vazduhoplova i zemaljskih besposadnih platformi i unaprediti stepen njihove autonomnosti kroz primenu veštačke inteligencije", rekao je mandatar.

Dodao je da će se nastaviti razvoj i opremanje komadno-informacionim sistemima radi daljeg unapređenja sposobnosti komandovanja.

Kandidat za premijera Srbije kazao je da je potrebno stvaranje boljih uslova za obuku kroz ubrzanu nabavku trenažera i simulatora, infrastrukturno uređenje poligona, strelišta i vežbališta.


Macut najavio donošenje novog prostornog plana Srbije

 Kandidat za predsednika Vlade Srbije Đuro Macut najavio je danas da se planira usvajanje novog prostornog plana Srbije i istakao da je u zemlji trenutno aktivno 166.000 gradilišta, kao i da se gradi pet autoputeva.

On je u Skupštini Srbije, obrazlažući program nove vlade, kazao da je usvajanje prostornog plana važno jer predstavlja najviši planski dokument i sveobuhvatnu reformu zakonskog okvira u oblastima građevine i saobraćene infrastrukture.

Macut je precizirao da se trenutno grade autoputevi Preljina - Požega, Sremska Rača - Kuzmin, Beograd –Zrenjanin - Novi Sad, Beograd – Sarajevo i na Moravskom koridoru Pojate - Preljina.

Radi se, kako je dodao, i na deonici autoputa Horgoš - Novi Sad do graničnog prelaza Kelebija, kao i brze saobraćajnice Ruma – Šabac - Loznica, Badovinci – Slepčević, kao i projektovanje brze saobraćajnice Loznica - Granični prelaz - Mali Zvornik, sa mostom Karakaj.

Prema njegovim rečima, u toku je i izgradnja brzih saobraćajnica Novi Sad - Ruma, Iverak – Lajkovac, potom put Požarevac – Golubac, ali i obilaznica oko Valjeva, obilaznica oko Novog Sada sa mostom preko Dunava, obilaznice oko Gornjeg Milanovca i Užica, ali i severna obilaznica oko Kragujevca.

Takođe, u toku je rekonstrukcija i proširenje kapaciteta luka Prahovo, Bogojevo i Sremska Mitrovica, ali i uklanjanje potopljene nemačke flote iz Drugog svetskog rata kod Kladova.

Dodao je de je u toku i izgradnja železničke pruge Sobovica - Lužnice, krak Batočina, obnova pruge Pančevo - Zrenjanin, izgradnja jedinstvenog dispečarskog centra, kao i pruge Zemun Polje - aerodrom "Nikola Tesla" - nacionalni stadion.

Macut je kazao da se radi i na rekonstrukciji i modernizaciji deonica pruge Novi Sad – Subotica - državna granica - Kelebija, deonici pruge Niš - Brestovac, Niš - Dimitrovgrad i modernizacija tehničko-putničke stanice Zemun.

 

Potrebno je, dodao je, i obezbeđivanje većih količina manevarskih sredstava za obuku kako bi proces osposobljavanja tekao neprekidno, posebno imajući u vidu mogućnost obuke većeg broja regruta, a što je u funkciji stvaranja uslova za aktiviranje obaveznog služenja vojnog roka.


Macut: Prioritet nove Vlade ostaje održanje makroekonomske stabilnosti

 Kandidat za predsednika Vlade Srbije Đuro Macut izjavio je danas, obrazlažući planove nove Vlade, da u sferi ekonomije glavni prioritet ostaje održavanje makroekonomske stabilnosti, uz stvaranje uslova za dinamičniji i održivi ekonomski razvoj u budućnosti.

"Finansijski sistem je siguran i stabilan, sa investicionim kreditnim rejtingom, visokim deviznim rezervama, depozitima javnog sektora i relativno niskom stopom javnog duga u porešenju sa evropskim prosekom", rekao je on predstavljajući ekspoze u Skupštini Srbije.

Macut je istakao da se javni dug nalazi na opadajućoj putanji i da će do kraja srednjoročnog perioda iznositi 46 odsto BDP-a.

"Fiskalna disciplina ostaje ključni okvir ekonomske politike uz ciljani fiskalni deficit od tri odsto BDP-a, koji omogućava finansiranje ključnih investicija u okviru programa 'Skok u budućnost Srbija 2027', kao i jačanje bezbednosnih kapaciteta države", naveo je on.

Najavio je da će promena fiskalnog pravila ograničenja deficita biti odložena do 2029. godine radi potpune realizacije investicionog ciklusa.

U narednom periodu, kako je dodao, očekuje se ubrzanje privrednog rasta.

"Prema makroekonomskoj projekciji, Srbija će u periodu 2025-2027 ostvariti kumulativni rast od 13,7 odsto, odnosno pročenu stopu rasta od 4,4 odsto godišnje. Rast će biti vođen domaćom tražnjom, uz nastavak rasta zaposlenosti, zarade i životnog standarda. Ulaganje u infrastrukturu, energitiku i komunalne sisteme doprineće rastu investicija, dok će javna potrošnja ostati pod kontrolom", naveo je on.

Dodao je da će prioritet biti i dalje smanjenje nezaposlenosti, kroz kreiranje novih radnih mesta u visokotehnološkim sektorima i realizaciju velikih infrastrukturnih, industrijskih projekata.

On je naveo da će rast životnog standard biti povećan kroz povećanje plata zaposlenih u javnom sektoru i obrazovanju i kroz povećanje penzija.

Kao važan cilj naveo je i kontinuirano unapređenje kreditnog rejtinga, jer to otvara mogućnosti za povoljnije finansiranje, veće strane investicije i veću otpornost na spoljne šokove.

Istakao je i da program "Skok u budućnost Srbija 2027" predstavlja centralni razvojni okvir u narednim godinama sa ulaganjem od 17,8 milijardi evra, dodajući da je posebno važna uspešna realizacija specijalizovane izložbe "Expo 2027".

"Do sada je učešće na izložbi potvrdilo 90 država, a ukupno se očekuje više od 120 zemalja, međunarodnih organizacija i kompanija koje će predstaviti svoje vizije sporta, muzike i inovacija", kazao je Macut.

Podsetio je da je za "Ekspo 2027" povezan jedan od najvećih infrastrukturnih projekata u istoriji Beograda - izgradnja metroa.

"Radovi teku po planiranoj dinamici. Prva linija će, kako je podsetio, povezivati Železnik i Mirijevo, druga će ići od Bežanije do Mirijeva, a obe linije ukrštaće se na Savskom trgu. Planirana je i treća linija Banjica - Bežanije", naveo je Macut.

Mandatar je naglasio da energetika predstavlja temelj razvoja svake zemlje zbog čega će se prioriteti Vlade Srbije usmeriti ka izgradnji novih proizvodnih kapaciteta ulaganjima u prenosnu i distributivnu mrežu, diversifikaciji izvora i pravaca snabdevanja i unapređenja energetske efikasnosti.

Ukazao je da je trenutno najznačajniji strateški projekat izgradnja revirzibilne hidroelektrane "Bistrica", koja će služiti kao prirodna baterija za balansiranje električne energije iz obnovljivih izvora.

"U partnerstvu sa kompanijama Južne Koreje i Sjedinjenih Američkih Država, gradimo i solarne elektrane sa baterijskim skladištima", naveo je on.

Dodao je da će do 2020. Elektroprivreda Srbije značno smanjiti zavisnost od uvoza energije, naročito u sušnim godinama.

"Vetropark Kostolac biće završen 2025. godine, a nova postrojenja za odsumporavanje dimnih gasova u termoelektrani Nikola Tesla će omogućiti da 90 odsto termokapaciteta bude usklađeno sa ekološkim standardima", kazao je Macut.

Naglasio je da se diversifikacija izvora snabdevanja nastavlja izgradnjom gasnih interkonekcija sa Severnom Makedonijom i Rumunijom, ali i proširenjem skladišta u Banatskom Dvoru.

Prema njegovim rečima, planirana je izgradnja gasnih elektrana u Nišu i Novom Sadu, a do 2027. biće završen i naftovod ka Mađarskoj, kao i skladištenje naftnih derivata u Smederevu, kapaciteta 120.000 metara kubnih.

Macut je kazao da će, u okviru plana "Srbija 2027", razvoj biti usmeren na ravnomerno unapređenje svih delova zemlje, od najrazvijenijih urbanih centara do najudaljenijih i do sada zapostavljenih krajeva.

"To je pristup koji ne podrazumeva samo ekonomski rast, već i ciljani podsticaj za razvoj turizma, zaštitu životne sredine, kulture, poljoprivrede i socijalne inkluzije, uz puno poštovanje specifičnosti i komparativnih prednosti svakog područja", rekao je mandatar.

Macut je, govoreći o turizmu, naveo da će u naredne dve godine Vlada Srbije nastaviti da ulaže u turističku infrastrukturu i omladinsku politiku kao deo integralnog pristupa u unapređenju kvaliteta života i ubrzanom razvoju lokalnih zajednica.

U okviru kapitalnih investicija u 2025. i 2026, kako je dodao, realizovaće se osam velikih projekata, među kojima su izgradnja marina u Velikom Gradištu, Golubcu i kod Sombora, ali i novog međunarodnog pristaništa u Banoštoru i drugim projekata na Dunavu.

Istakao je i da poljoprivreda i prehrambena industrija predstavljaju jedan od najvažnijih ekonomskih i društvenih resursa Srbije i da će zato politika u ovoj oblasti ostati usmerena na stabilnost i sigurnost proizvodnje hrane, podizanje konkurentnosti domaćih proizvođača, digitalnu i tehnološku transformaciju tog sektora, kao i odgovor na klimatske izazove koji su sve češći.

Podsetio je da srpska poljoprivreda i prehrambena industrija imaju značajno učešće u bruto domaćem proizvodu, te da je svaka peta zaposlena osoba u Srbiji direktno ili indirektno zavisi od te privredne grane, kao i da je to sektor koji tradicionalno stvara spoljnotrgovinski suficit.

"Zbog toga će nova vlada posebnu pažnju usmeriti na jačanje svih karika lanca pod motom od njive do trpeze", rekao je on i dodao da će nova Vlada stvoriti uslove za razvoj svih oblika poljoprivredne proizvodnje, od malih do velikih proizvođača i da na svaki način podrži one koji nose budućnost ovog sektora.

Macut je naveo i da Srbija ostaje posvećena evropskim integracijama i jačanju regionalne saradnje.

"Nastavak u pristupanju jedinstvenom tržištu Evropske unije (EU), realizacija regionalnog tržišta, povezivanje u okviru SEP-a, kao i unapređenje carinske i poreske saradnje, ključni su elementi novog modela rasta, podržanog od strane EU", rekao je on.

Dodao je da će finansijska podrška iz Fonda za reforme i rast, u iznosu od 1,59 milijardi evra, biti iskorišćena za infrastrukturne, digitalne, socijalne i energetske projekte od nacionalnog značaja.

 

Macut: Jasno je da se Srbija danas nalazi u dobu nacionalnog i ekonomskog poleta

 Mandatar za sastav Vlade Srbije Đuro Macut izjavio je danas da se zemlja nalazi u dobu "nacionalnog i ekonomskog poleta" i da "ravnopravno" komunicira sa Zapadom i Istokom. 


On je u ekspozeu rekao da Srbiju "koja grabi ka uspehu, pokušavaju destabilizuju oni centri moći koji nam ne žele ništa dobro".

Macut: Prvi prioritet Vlade Srbije biće uspostavljenje normalnog funkcionisanja škola i fakulteta
Foto: Beta/Miloš Miškov


"Iako neki bezuspešno pokušavaju da ospore rezultete progresa i napretka koje smo ostvarili prethodnih godina, jasno je da se Srbija danas nalazi u dobu nacionalnog i ekonomskog poleta. Poštovanje koje je Srbija zadobila u inostranstvu u vreme vođstva Aleksandra Vučića je istorijsko", kazao je mandatar.


Dodao je da se Srbija danas nalazi u "prelomnoj fazi državne i nacionalne obnove".


"Sada moramo na unutrašnjem planu uspostaviti red i puno poštovanje Ustava i zakona", kazao je Macut.

 
 
Macut o Kosovu: Srbija neće pristati na rešenja koja nisu u skladu sa Ustavom i Rezolucijom 1244
 
 Srbija će nastaviti da bude konstruktivan akter po pitanju Kosova i Metohije ali neće pristati na rešenja koja nisu u skladu sa Ustavom zemlje i sa Rezolucijom 1244 Saveta bezbednosti UN, izjavio je danas mandatar za sastav nove Vlade Đuro Macut. 


U ekspozeu pred poslanicima Skupštine Srbije, mandatar je rekao da Kosovo i Metohija "ostaje centralno pitanje od najvišeg nacionalnog interesa" a očuvanje teritorijalnog integriteta i suvereniteta "jedan od najznačajnijih spoljnopolitičkih prioriteta".


"Naš pristup je da se dijalog vodi otvoreno i bez pritisaka. Ne odustajemo od svojih principa ali ne odbijamo dijalog. Trajna rešenja ne mogu biti nametnuta a mir je nemoguć bez pravde. To je poruka koju šaljemo našim partnerima. Srbija će nastaviti da bude konstruktivan akter ali neće pristati na rešenja koja nisu u skladu s Ustavom i Rezolucijom 1244", rekao je Macut.


Mandatar je dodao da Srbija ostaje vojno neutralna i "politički odgovorna".


"Verujemo u Evropu ali pre svega u Srbiju. Srbija želi Evropu u kojoj će se njen glas čuti, Evropu u kojoj su različitosti snaga a ne prepreka", kazao je Macut.
 
 
 
 
 
 Počela sednica parlamenta o izboru Vlade, mandatar iznosi ekspoze
 
Sednica Skupštine Srbije, na čijem je dnevnom redu izbor Vlade, počela je nešto posle 10 časova izlaganjem ekspozea mandatara Đure Macuta.
 
 
Po Poslovniku, mandatar će obrazložiti predlog za članove kabineta i izneti plan i program nove Vlade Srbije, nakon čega će biti otvorena rasprava.

Sednici prisustvuju kandidati za ministre kao i poslanici vladajuće koalicije a od predstavnika opozicije, u sali su poslanici Narodnog pokreta Srbije, Stranke slobode i pravde, Zeleno-levog fronta, stranke SRCE i Pokreta slobodnih građana.

Macut: Prvi prioritet Vlade Srbije biće uspostavljenje normalnog funkcionisanja škola i fakulteta
Foto: Beta/Miloš Miškov

Poslanici koalicije NADA, koju čine Nova Demokratska stranka Srbije i Pokret obnove Kraljevine Srbije, kao i predstavnici Demokratske stranke ne prisustvuju sednici.

Macut je parlamentu dostavio predlog za sastav Vlade Srbije sa biografijama predloženih članova Vlade, kojih će kao i do sada biti 31.

Prema predlogu u novoj Vladi Srbije trebalo bi da bude 10 ministara koji nisu bili u timu dosadašnjeg premijera Miloša Vučevića.

Među onima koji do sada nisu imali ministarsku funkciju nalazi se profesor Fakulteta za obrazovanje učitelja i vaspitača Dejan Vuk Stanković koji je predložen za novog ministra prosvete, za ministra pravde predložen je Nenad Vujić, dok je za ministra nauke, tehnološkog razvoja i inovacija predložen akademik Bela Balint.

Za novog ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede predložen je Dragan Glamočić, za ministarku zaštite životne sredine Sara Pavkov, za ministarku građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Aleksandra Sofronijević, dok će ministarka unutrašnje i spoljne trgovine biti Jagoda Lazarević.

Među novim imenima su i ministarka državne uprave i lokalne samouprave Snežana Paunović, ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Demo Beriša, kao i ministar informisanja i telekomunikacija Boris Bratina.

Prvi potpredsednik Vlade Srbije i ministar finansija ponovo će biti Siniša Mali, a potpredsednici Vlade biće i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić i ministarka privrede Adrijana Mesarović, koji ostaju u svojim resorima.

Na svojim pozicijama iz prethodnog saziva Vlade Srbije ostaće i ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović, ministar odbrane Bratislav Gašić, ministar spoljinih poslova Marko Đurić, ministar zdravlja Zlatibor Lončar, ministar kulture Nikola Selaković.

Predloženo je da u Vladi ostanu i ministar sporta Zoran Gajić, ministar za brigu o selu Milan Krkobabić, ministar turizma i omladine Husein Memić, kao i ministar za javna ulaganja Darko Glišić.

Ministri koji ostaju u Vladi, a koji će se naći u resorima su dosadašnja ministarka za brigu o porodici i demografiju Milica Đurđević Stamenkovski, koja je sada predložena na funkciju ministarke za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, dok će njenu dosadašnju poziciju zauzeti Jelena Žarić Kovačević, koja je u prethodnom sazivu bila ministarka državne uprave i lokalne samouprave.

Macut: Prvi prioritet Vlade Srbije biće uspostavljenje normalnog funkcionisanja škola i fakulteta
Foto: Beta/Miloš Miškov

Nekadašnji ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nemanja Starović, sada je predložen za ministra za evropske integracije.

Ministri bez portfelja biće Novica Tončev, Đorđe Milićević, Usame Zukorlić, Nenad Popović i Tatjana Macura, koji su te funkcije imali i u prethodnom sazivu Vlade.

Među najznačajnijim imenima koji više neće biti u Vladi su dosadašnji premijer Miloš Vučević, potpredsednik Vlade Aleksandar Vulin, ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović, ministarka pravde Maja Popović, ministarka zaštite životne sredine Irena Vujović

U novom sastavu Vlade Srbije neće biti ni dosadašnjeg ministra poljoprivrede šumarstva i vodoprivrede Aleksandra Martinovića, ministra za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Tomislava Žigmanova, ministarke za evropske integracije Tanje Miščević, ministra informisanja i telekomunikacija Dejana Ristića, kao ni ministarke za nauku, tehnološki razvoj i inovacije Jelene Begović.

Na svojim pozicijama u novom sazivu Vlade neće biti ni ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić i ministar za unutrašnju i spoljnu trgovinu Tomislav Momirović, koji su podneli ostavke nakon pada nadstrešnice rekonstruisane Železničke stanice u Novom Sadu 1. novembra 2024, kada je poginulo 16 ljudi.

Macut: Prvi prioritet Vlade Srbije biće uspostavljenje normalnog funkcionisanja škola i fakulteta
Foto: Beta/Miloš Miškov

Posle Skupštinske rasprave o kandidatu, programu i kandidatima za članove Vlade, biće određen dan za glasanje o programu Vlade i izboru predsednika i njenih članova.

Vlada Srbije će biti izabrana ukoliko za njen izbor glasala većina od ukupnog broja poslanika, odnosno najmanje 126 poslanika.

Nakon izbora Vlade Srbije, predsednik i njeni članovi položiće zakletvu pred poslanicima, čime počinje da teče mandat novoj Vladi.

Nova Vlada Srbije mora biti izabrana do 18. aprila.

Skupština Srbije je 19. marta konstatovala ostavku premijera Miloša Vučevića.

On je dao ostavku 28. januara sa obrazloženjem da se oseća odgovornim što su članovi Srpske napredne stranke, čiji je on predsednik, dan ranije pretukli studentkinju u Novom Sadu, jednu od učesnica protesta i blokada orgnizovanih posle pada nadstrešnice.

 
 
 
 Danas sednica skupštine Srbije o izboru nove vlade
 
 
U skupštini Srbije danas u 10.00 počinje sednica na čijem dnevnom redu je izbor nove vlade.


Prema poslovniku, mandatar Đuro Macut danas će obrazložiti predlog za članove svog kabineta i izneti plan i program nove vlade, nakon čega će biti otvorena rasprava o kandidatu, programu i kandidatima za članove Vlade.

Posle rasprave određuje se dan za glasanje o programu vlade i izboru predsednika i njenih članova.

Vlada je izabrana ako je za njen izbor glasala većina od ukupnog broja poslanika, odnosno najmanje 126 poslanika.

Posle izbora vlade, predsednik i njeni članovi polažu zakletvu pred poslanicima, čime počinje da teče mandat novoj vladi.

Skupština Srbije je 19. marta konstatovala ostavku premijera Miloša Vučevića.

On je dao ostavku 28. januara sa obrazloženjem da se oseća odgovornim što su članovi Srpske napredne stranke, čiji je on predsednik, dan ranije pretukli studentkinju u Novom Sadu, jednu od učesnica protesta i blokada orgnizovanih posle pada nadstrešnice.

Teme

Novo

Društvo

Šta drugi čitaju

Ekonomija

Kosarka

Zelena Srbija

IT