"Aktivisti imaju pravo na iznošenje svog političkog stava i neslaganja sa spoljnom politikom Vlade na za to relevantnom mestu, a to svakako jeste prostor ispred zgrade Ministarstva spoljnih poslova", istakla je u saopštenju ta nevladina organizacija koja okuplja više udruženja za zaštitu ljudskih prava.
U saopštenju je istaknuto da je privođenjem aktivista policija onemogućila ostvarivanje njihovog ljudskog prava na javno okupljanje i na slobodu izražavanja.
BETAPHOTO/HINA/Admir BULJUBASIC
"Hapšenje, izricanje prekršajnih kazni i zadržavanje u pritvoru samo zbog učešća na mirnom protestu restriktivne su mere koje su u suprotnosti s praksom Evropskog suda za ljudska prava koji je u nizu presuda utvrdio da pravo na slobodu mirnog okupljanja predstavlja osnovno pravo u demokratskom društvu i, poput prava na slobodu izražavanja, jedno je od temelja takvog društva", ukazano je u saopštenju.
Uprkos nedorečenosti hrvatskog Zakona o javnom okupljanju u pogledu regulacije spontanih okupljanja, dosadašnja policijska praksa, dodaja se, pretežno je bila nerestriktivna prema neprijavljenim protestima do 20 građana.
BETAPHOTO/HINA/Admir BULJUBASIC
Grupa od 17 akvista juče je mirno protestovala ispred ulaza u Ministarstvo spoljnih i evropskih poslova u Zagrebu zbog hrvatske politike prema Izraelu i Palestini. Oni istakli transparent na kome je pisalo "Prekinite sve veze s Izraelom, stop genocidu" i uzvikivali "Free Palestina".
Predsednica Sindikata novinara Hrvatske i Evropske federacije novinara objavila je na društvenim mrežama da je devet aktivista, većinom žena, zadržano tokom noći u pritvoru, a jutros su dovedeni na prekršajni sud u Zagrebu.
Ministar spoljnih i evropskih poslova Gordan Grlić Radman rekao je juče u Luksemburgu da aktivisti nisu prijavili skup.
On je kazao da se okupilo 19 aktivista, a da "prema zakonu treba da ih bude najmanje 20 da bi dobili saglasnost", preneli su hrvatski mediji.