Povećano sunčevo zračenje odražava znak čistijeg vazduha u Kini
Iako sunce svakodnevno izlazi, količina sunčeve svetlosti koja dopire do Zemljine površine značajno je varirala tokom proteklih decenija. Nova studija otkriva da je Kina prošla kroz dramatičan prelaz iz atmosferskog "zamračenja" ka "osvetljavanju", kao rezultat poboljšanja kvaliteta vazduha.
Studiju je sproveo međunarodni tim naučnika iz Švajcarske i Kine, a objavljena je 15. aprila u časopisu Napredak u nauci o atmosferi ( Advances in Atmospheric Science), piše Sinhua. U njoj se navodi da su periodi "zamračenja" i "osvetljavanja" usko povezani sa nivoima zagađenja vazduha i primenom rešenja iz oblasti čiste energije.
Zagađenje vazduha, izazvano dugotrajnom upotrebom fosilnih goriva, može presresti dolazno sunčevo zračenje, sprečavajući ga da stigne do Zemljine površine, rekao je Martin Vild, profesor sa Švajcarskog saveznog instituta za tehnologiju i vodeći autor studije.
Prema studiji, nivoi sunčevog zračenja u Kini naglo su opadali od 1960-ih do 1990-ih. Međutim, kako je zemlja jačala inicijative za čistu energiju i mere za kontrolu emisija, od 2000-ih godina. beleži se oporavak tih nivoa.
"Smatra se da su uzroci ovih dramatičnih promena pre svega povećano zagađenje vazduha u fazi 'zamračenja' i uspešna primena mera za njegovo smanjenje u fazi 'osvetljavanja'", rekao je Vild.
"Kina pruža pogodno okruženje za razumevanje uticaja zagađivača vazduha na sunčevo zračenje... "Njeni dobro organizovani i dugoročni sistemi za praćenje čine je jednom od najproučavanijih regija u pogledu efekata zamračenja i osvetljavanja", dodao je.
Vang Kajcun, profesor sa Univerziteta u Pekingu, naglasio je važnost kontinuiranih istraživanja i praćenja u ovoj oblasti.
"Sunčeva energija na Zemljinoj površini predstavlja važan obnovljiv izvor energije, a njena dostupnost je ključni faktor za rast vegetacije i proizvodnju hrane", rekao je Vang, pozivajući na "kontinuirana ulaganja u istraživanja i dugoročno praćenje, kako sa površine tako i iz svemira".
.....