Kina razvila robota sa veštačkom inteligencijom za rad u poljoprivredi
Vitka bionička ruka provlači se kroz zasade paradajza, dok njen 3D vid skenira okolinu. Zaustavljajući se kod cveta, senzori na vrhovima prstiju procenjuju viskoznost polena, dok algoritmi obrađuju podatke u milisekundama.
Kada se potvrdi da su uslovi odgovarajući, vibracije visoke frekvencije atomizuju polen i precizno ga nanose na susedne cvetove, uspešno obavljajući veštačku oplodnju sa izuzetnom tačnošću. Robot zatim samostalno prelazi na sledeću biljku, izbegavajući prepreke uz nivo svesti nalik ljudskom.
Ovaj inteligentni poljoprivredni robot razvili su istraživači sa Univerziteta Fudan, piše Sinhua. Njegov sistem integriše više naprednih tehnologija koje obuhvataju oblasti poput percepcije putem 3D vida, autonomne navigacije, donošenja odluka putem oblaka i dubokog učenja veštačke inteligencije, predstavljajući vrhunski primer utelovljene inteligencije (sposobnost veštačkog sistema, najčešće robota da "razmišlja" i deluje u fizičkom svetu na način koji uključuje telo i senzore, slično kao kod živih bića).
Njegovo nesmetano funkcionisanje rezultat je četvorogodišnjeg razvoja i četiri generacije prototipova što je rezultat rada istraživačkog tima kojim rukovodi docent Šang Huilijang sa pomenutog univerziteta.
Višenamenski robot obavlja ceo proces uzgoja paradajza, uključujući oprašivanje, orezivanje listova, proređivanje plodova i berbu. Za razliku od prethodnih uređaja sa jednom funkcijom, ova "mašina koja razmišlja" može da oponaša ljudsku percepciju, donošenje odluka i izvršavanje zadataka.
Istraživačko putovanje tima počelo je 2021. godine, kada su prepoznali robote u poljoprivredi kao ključnu oblast razvoja. "Uvideli smo da precizna automatizacija u poljoprivredi donosi i ogromne izazove i velike prilike", rekao je Šang.
Tehničke prepreke bile su velike. Zadaci poput berbe plodova koji su delimično zaklonjeni ili kretanja kroz gusto lišće, iako jednostavni za ljude, pokazali su se kao izuzetno teški za mašine.
Suočen sa ovim izazovima i ograničenim kadrovima, tim je usvojio sistematičan pristup istraživanju i razvoju. Već u ranim fazama projekta, iskoristili su akademsku snagu univerziteta, sarađujući sa stručnjacima za optiku i algoritme radi rešavanja problema zaklonjenih plodova, dok su naučnici za materijale i mašinski inženjeri razvijali fleksibilne bioničke ruke.
Postepeno su izgradili kompaktan, multidisciplinarni istraživački tim koji obuhvata oblasti mašinstva, elektronike, automatske kontrole, razvoja softvera i veštačke inteligencije.
Nakon četiri godine rada, tim je industrijske robotske ruke razvio u četvrtu generaciju autonomnih mašina. "Naš trenutni model koordinira 'oči, mozak, ruke i noge' sa utelovljenom inteligencijom. Održava više od 90 odsto uspešnosti oprašivanja čak i u zahtevnim prirodnim uslovima", rekla je Li Ruiđao, istraživačica u timu.
Robot se trenutno testira na terenu na farmi kompanije Brajt fud grupa (Bright Food Group) u Čongmingu i pokazuje izuzetnu efikasnost - jedan robot može da zameni šest radnika. Ova kombinacija performansi i pristupačne cene izazvala je snažno interesovanje industrije.
Tim sledi model inovacije zasnovan na potrebama, a članovi su sproveli opsežna terenska istraživanja na 20 farmi u Šangaju i pokrajinama kao što su Ćinghaj, Guangdong i Hajnan.
"Obrnuli smo tradicionalni proces istraživanja i razvoja tako što smo krenuli od stvarnih problema s kojima se farmeri suočavaju. Razvijanje 'tvrde' tehnologije zahteva stalno rešavanje problema u stvarnim uslovima", naglasila je Li.