Kineski istraživači razvili pametan nosivi uređaj za pomoć slepim osobama
Kineski istraživači nedavno su razvili novi nosivi sistem zasnovan na veštačkoj inteligenciji (AI) koji pomaže slepim osobama u kretanju, a rezultati su bjavljeni u časopisu Priroda mašinska inteligencija (Nature Machine Intelligence), prenosi Sinhua.
Sistem kombinuje vizuelne, auditivne i taktilne povratne informacije, koristeći AI algoritme za skeniranje okoline. Kada se korisnik približi preprekama ili objektima, sistem šalje signale kako bi ga usmerio pri kretanju, rukovanju predmetima i drugim vizuelnim zadacima, čime se povećava njegova samostalnost u svakodnevnom životu.
Ovo dostignuće u oblasti biomedicinskog inženjeringa predvodi Gu Leilei, vanredni profesor sa Univerziteta Điao Tong u Šangaju, u saradnji sa istraživačima sa Univerziteta Fudan, Hongkonškog univerziteta za nauku i tehnologiju, Istočnokineskog pedagoškog univerziteta i drugih partnerskih institucija.
Istraživački tim osmislio je ovaj korisniku prilagođen pomoćni sistem koji poboljšava funkcionalnost putem naprednih AI algoritama i besprekorno integrisanog hardvera.
Sistem je opremljen kamerom za prikupljanje vizuelnih podataka i koristi veštačku inteligenciju za analizu okoline, detekciju prepreka i ključnih ciljeva, a zatim pruža uputstva preko slušalica sa provođenjem zvuka kroz kost i preko elektronskih flastera postavljenih na zglobovima.
Ovi signali vode korisnika da se kreće napred, skreće levo ili desno ili da prilagodi svoju putanju u realnom vremenu sve dok ne stigne na odredište.
U testovima koji su uključivali humanoidne robote i učesnike sa oštećenjem vida, kako u virtuelnim, tako i u stvarnim okruženjima, sistem je pokazao značajna poboljšanja u efikasnosti kretanja.
Korisnici su uspešno prolazili kroz lavirinte i zatrpane prostorije, i lakše obavljali zadatke poput hvatanja predmeta.