Đurđević Stamenkovski rekla je u saopštenju da se tim zakonom na najgrublji način legalizuje diskriminacija i dehumanizacija žrtava srpskog naroda, kao i da je u pitanju akt bez presedana u evropskoj i svetskoj zakonodavnoj praksi.
"Ovaj zakon, koji predviđa automatsko uklanjanje svih spomenika na teritoriji Hrvatske koji negiraju vrednosti tzv. Domovinskog rata i vređaju nacionalne, verske i moralne osećaje hrvatskih građana, predstavlja nastavak politike obespravljivanja srpske zajednice. Hrvatskoj državi smetaju i mrtvi Srbi, dok živima želi da zabrani da se sećaju svojih žrtava i odaju počast sunarodnicima koji su nastradali tokom proteklih ratnih sukoba na teritoriji Hrvatske", rekla je ona.
Ministarka je ocenila da se iza tih zakonskih rešenja krije i jasan politički cilj Zagreba da se obračuna sa jezičkim i identitetskim obeležjima srpskog naroda, bez obzira koliko taj pokušaj bio morbidan.
Ona je dodala da taj zakon zbog nejasnih formulacija omogućava da se sva spomen obeležja na ćirilici proglase za neustavne simbole, koji vređaju nečija nacionalna osećanja.
"Zagreb odbija da poštuje najosnovnije vrednosti demokratskog društva i da srpskom narodu obezbedi najosnovnija ljudska i manjinska prava, koja mu sleduju kao međunarodno priznatoj manjinskoj zajednici u Hrvatskoj", izjavila je Đurđević Stamenkovski.
U saopštenju se navodi da Ministarstvo za rad, zapošljavanje, socijalna i boračka pitanja očekuje reakciju međunarodnih institucija, kako bi se sprečila primena nečega što protivreči evropskoj praksi i svim civilizacijskim vrednostima savremenog društva.