"Dosadašnja saradnja je bila dominantnio usmerena na priliv direktnih stranih investicija iz UAE ka Sbiji, ali danas se otvaraju nove mogućnosti za dalje proširenje saradnje i usmeravanje srpskih investicija ka tržištu UAE. Talas investicija koji je išao iz UAE može da ima i obrnutu stranu", kazao je on na radionici "UAE – idealna destinacija za investicije" koju je PKS priredila sa ambasadom UAE u Srbiji.
Na skupu, na koji je došlo oko 40 predstavnika srpskih kompanija iz različitih oblasti među kojima su poljoprivreda, farmaceutska indusrija i IT, predstavljene su investicione mogućnosti i poslovna klima u UAE.
"Trgovinska razmena dve zemlje je skromna, s obzirom na potencijale, ali ono što ukazuje da postoje mogućnost bolje saradnje, je sektor usluga, ne samo IT i telekomunikacionih usluga, iako su one najvažnije, nego i onih u logistici, transportu i turizmu. Nakon što se Sporazum o slobodnoj trgovini sa UAE potvrdi, trebalo bi koncipirati ozbiljniji strateški pristup, kako iskoristiti ovaj, kao i Sporazum o slobodnoj trgovini sa Kinom", kazao je Vesović.
Podstio je da u Srbiji trenutno posluje više od 150 kompanija sa većinskim kapitalom iz UAE, ali i da sve veći broj kompanija odavde otvara svoja predstavništva i pokreće poslovanje na Bliskom istoku preko UAE.
Vesović je ocenio da za veću ekspanziju nedostaje podrška institucija.
Podsetio je da PKS ima predstavništvo u Dubaiju, ali je naveo da je potrebna dodatna podrška privrednih komora Dubaija i Abu Dabija.
"Neznanje ili nepoznavanje nekog tržišta može da uspori ekeonomske procese", dodao je zamenik predsednika PKS.
Vesović je kao pozitivne strane za početak poslovanja u UAE naveo i to što je ta zemlja postala deo BRIKS-a, a deo je i važnih logističkih ruta koje su u vezi sa kineskom inicijativom "Pojas i put".
Ambasador UAE u Srbiji Ahmed al Menhali (Ahmed Almenhali) naveo je da je radionica organizovana sa željom da se pruži sveobuhvatan pregled o UAE kao atraktivnoj destinaciji za ulaganje i poslovanje.
Prema njegovim rečima, na radionici će se srpski privrednici upoznati sa ključnim podsticajima i mogućnostima dostupnim za strane investitore koji UAE nude, kao i mogućnostima za zajedničku saradnju.
"Reforme koje su sprovedene omogućile su podsticajno poslovno okruženje za razvoj biznisa kompanija koje traže stabilnu klimu za rad. Očekujemo sa nestrpljenjem punu primenu Sporazuma o ekonomskom partnerstvu UEA i Srbije koji će osnažiti trgovinske odnose i otvoriti nove aspekte ekonomske saradnje", kazao je on.
Ambasador je naglasio da strateška pozicija i dobra infrastruktura, u kombinaciji sa povoljnom ekonomskom politikom, čini UAE idealnom destinacijom za ulaganje.
"UAE se na globalnoj lestvici konkurentnosti za 2024. našla među 10 najboljih zemalja u više od 90 ključnih indikatora i podindikatora. UAE zauzima i drugo mesto na globalnoj listi po ekonomskoj efikasnosti i četvrto mesto po efikasnosti vlade", kazao je ambasador.
Prilikom predstavljanja mogućnosti poslovanja u UAE, rečeno je da je 2023. godine po bruto domaćem proizvodu ta zemlja bila četvrta u regionu Bliskog istoka, nakon Turske, Saudijske Arabije i Izraela, ali i da je po privlačenju grinfild investicija bila druga u svetu, nakon SAD.
UAE su 2023. bili prvi na Bliskom istoku po konkurentnosti privrede, a sedmi na svetu, ali prvi u regionu po privlačenju talenata i i visokoobrazovane radne snage, dok su državni fondovi UAE upravljali sa dva triliona dolara.
Projektovani rast UAE za ovu godinu je 6,2 odsto.