Zakon o podsticanju privatnog sektora u Kini jača otpornost i vitalnost ekonomije
Najviši zakonodavni organ Kine usvojio je 30. aprila Zakon o podsticanju privatnog sektora, čime je postavljen pravni temelj za stabilan i zdrav razvoj ovog ogromnog sektora, koji obuhvata više od 57 miliona privatnih firmi i preko 100 miliona samozaposlenih lica.
Kao prvi osnovni zakon posvećen privatnom sektoru, ovaj zakon će, prema oceni stručnjaka iz najnovije epizode emisije Kineski ekonomski okrugli sto koju organizuje Novinska agencija Sinhua, dodatno učvrstiti poverenje među preduzetnicima poboljšanjem poslovnog okruženja, podsticanjem inovacija i obezbeđivanjem fer konkurencije, što su ključni koraci za očuvanje visokokvalitetnog rasta druge najveće ekonomije sveta, u uslovima sve izraženijih spoljnih neizvesnosti.
Snažan signal ohrabrenja
Socijalistička tržišna ekonomija Kine funkcioniše u okviru sistema u kojem javna svojina, izražena kroz državna preduzeća, čini osnovu, dok istovremeno koegzistiraju različiti oblici svojine. Privatni sektor, koji uključuje privatne firme i pojedince koji se bave poslovanjem, predstavlja značajan deo ne-javnog sektora ekonomije.
Novi zakon uvodi u pravnu doktrinu dugogodišnji princip "nepokolebljivog jačanja i razvoja javnog sektora, kao i nepokolebljivog ohrabrivanja, podrške i usmeravanja razvoja ne-javnog sektora". Takođe se eksplicitno navodi da je podsticanje dugoročnog, zdravog i visokokvalitetnog razvoja privatnog sektora važna državna politika od trajnog značaja.
Prema rečima Janga Hećinga, zvaničnika Komisije za zakonodavna pitanja Stalnog komiteta Svekineskog narodnog kongresa, ovo je prvi put da su ovi principi ozakonjeni, čime se pruža snažnija pravna zaštita za privatna preduzeća.
"Ovo zakonodavstvo pokazuje jasan stav i čvrstu odlučnost Kine da podrži rast privatnog sektora", rekao je Lju Min, zamenik direktora Biroa za razvoj privatne ekonomije pri Nacionalnoj komisiji za razvoj i reforme, koji je osnovan 2023. godine da koordinira napore u podsticanju privatnog sektora.
Usvajanje zakona naišlo je na toplu dobrodošlicu među mnogim preduzetnicima, piše Sinhua.
"Zakon pretvara političku podršku u pravne garancije, pružajući preduzetnicima dodatno ohrabrenje i motivaciju da nastave dalje", rekao je Ći Siangdong, predsednik kompanije za sajber bezbednost Ći-Ansin i potpredsednik Svekineske federacije industrije i trgovine.
"Vladavina prava je najbolje poslovno okruženje", dodao je Ći.
Sveobuhvatna i ciljano usmerena podrška
Zakon se direktno bavi nekim od najvećih izazova sa kojima se suočavaju privatna preduzeća, kroz konkretne odredbe koje odgovaraju na ključne probleme preduzetničke zajednice.
Od obezbeđivanja fer pristupa tržištu i finansiranju, preko poboljšanja usluga do podsticanja standardizovanog poslovanja, zakon pruža konkretne mere za ohrabrivanje, podršku i usmeravanje razvoja privatnog sektora.
"Zakon ima pristup zasnovan na rešavanju problema", rekao je Jang, ističući da su u razmatranje uzeti kako spoljni faktori, tako i unutrašnje slabosti koje utiču na razvoj privatnog sektora.
Uzimajući u obzir pouke iz prethodnih reformi i praktičnog iskustva, zakon usavršava relevantne institucije i mere i obezbeđuje njihovo usklađivanje sa postojećim zakonima, rekao je Jang.
Ći, iskusni preduzetnik, istakao je da zakon stavlja poseban akcenat na naučne inovacije i olakšavanje finansiranja za privatni sektor, što je ključno za oblasti poput sajber bezbednosti, gde duži razvojni ciklusi zahtevaju stabilan tok novca.
U poslednjih nekoliko godina, Kina je pojačala napore da usmeri više finansijske podrške ka privatnom sektoru, koji se pretežno sastoji od malih i srednjih preduzeća. Na kraju marta, iznos izdatih inkluzivnih kredita za mikro i mala preduzeća porastao je za 12,2 odsto u odnosu na prethodnu godinu, dok su krediti za mala i srednja preduzeća zasnovane na tehnologiji porasli za više od 20 odsto.
Velika uloga u budućnosti
Usvajanje zakona došlo je u pravom trenutku za kinesku ekonomiju, koja se suočava sa sve većim spoljnim šokovima. Jačanje privatnog sektora, koji ima veliku težinu u proizvodnji, digitalnoj ekonomiji, zelenim tehnologijama i mnogim drugim oblastima, smatra se ključnim za učvršćivanje održivog ekonomskog oporavka zemlje.
Tokom 2024. godine, privatna preduzeća dala su doprinos većem delu kineske spoljne trgovine i poreskih prihoda, dok su obezbedila više od 80 procenata zaposlenja u urbanim sredinama. Još važnije, ona igraju ključnu ulogu u jačanju inovacione prednosti Kine, jer generišu preko 70 procenata tehnoloških inovacija u zemlji.
"Privatni sektor je vitalna snaga u unapređenju modernizacije Kine i predstavlja važan temelj za visokokvalitetni razvoj kineske ekonomije", rekao je Šeng Laijun, zamenik direktora Nacionalnog zavoda za statistiku.
Privatni sektor u Kini nedavno je zabeležio pozitivan zamah, u skladu sa opštim uzlaznim trendom ekonomije.
U prvom kvartalu ove godine, u zemlji je registrovano oko 1,98 miliona novih privatnih preduzeća, što predstavlja rast od 7,1 odsto u odnosu na prethodnu godinu - iznad prosečne stope rasta u poslednje tri godine. Investicije iz privatnog sektora takođe su preokrenule pad iz prethodne godine, beležeći rast od 0,4 odsto u prvom kvartalu.
Zvanični podaci objavljeni u sredu pokazali su da poslovno poverenje među kineskim proizvođačima i pružaocima usluga ostaje snažno, s obzirom da su indeksi očekivanja u obe grane ostali u zoni rasta tokom aprila.
Ći je rekao da će se njegova kompanija fokusirati na ono što visoko-tehnološka preduzeća rade najbolje - inoviranje, unapređenje industrije i globalnu konkurenciju. "Sada smo u boljoj poziciji da postanemo kreativnija, konkurentnija i odgovornija pokretačka snaga u ovoj novoj eri".