Tramp naredio renoviranje i ponovno otvaranje Alkatraza
Predsednik Sjedinjenih Američkih Država (SAD) Donald Tramp saopštio je da je naredio Zavodu za zatvore da rekonstruiše i ponovo otvori zatvor Alkatraz, kao mesto u koje bi se smeštali, kako navodi, najokrutniji i najnasilniji američki prestupnici.
Tramp je sinoć u objavi na društvenoj mreži "Trut Soušal" (Truth Social) napisao da je naredio ovom zavodu, kao i Ministarstvu pravde i FBI da se Alkatraz ponovo otvori, kao i da bude veći nego što je ranije bio, piše američki Si-En-En (CNN).
"Nećemo više da budemo taoci kriminalaca, nasilnika i sudija koji se plaše da obavljaju svoj posao i dozvoljavaju nam da uklanjamo kriminalce koji su u našu državu došli protivzakonito. Ponovno otvaranje Alkatraza biće simbol zakona, reda i pravde", navodi se u Trampovoj objavi.
Portparol Zavoda za zatvore izjavio je da će se ta agencija pridržavati svih predsedničkih naređenja, piše list "Vašington Post" (The Washington Post).
Ipak, Tramp je novinarima na konferenciji u Beloj Kući poručio da je to bila samo ideja, koju je dobio zbog, kako je rekao, radikalizovanih sudija koje žele da obezbede da deportovani migranti imaju pravilan sudski proces.
"Pretpostavljam, zbog tolikog broja tih radikalizovanih sudija, koji žele suđenje za svaku osobu koja je protivzakonito u našoj državi, da bismo onda imali oko milion suđenja", rekao je on.
Tramp je dodao da je Alkatraz tužan, ali važan simbol reda i mira.
"Takođe, on ima pozamašnu istoriju, tako da mislim da ćemo to uraditi", zaključio je on.
Zatvor Alkatraz nalazi se na ostrvu blizu obale San Franciska u saveznoj državi Kaliforniji i od svog otvaranja u avgustu 1934. godine poznat je kao "ustanova maksimalne bezbednosti i minimalnih privilegija".
Alkatraz je prinudno zatvoren 1963. godine zbog prevelikih troškova održavanja, navodi se na sajtu Zavoda za zatvore i dodaje da je za njega bilo potrebno između tri i pet miliona dolara samo za održavanje i popravke u okviru kompleksa, što nije uključivalo ostale troškove svakodnevnog funkcionisanja.
Procenjuje se da je Alkatraz bio skoro tri puta skuplji za održavanje od bilo kog drugog zatvora u SAD.
Alkatraz je sada u nadleštvu Službe za nacionalne parkove i popularna je turistička destinacija, a godišnje ga poseti oko 1.2 miliona ljudi.
Sumnja se da je ideju o ponovnom otvaranju Alkatraza pre predsednika Trampa već izneo njegov sin Donald Tramp mlađi, koji je, nekoliko dana pre druge inauguracije svog oca, potpisao izvršnu naredbu o slanju migranata u zaliv Gvantanamo na Kubi, koji je postao ozloglašen 2002. godine zbog grubih i nehumanih uslova u kojima su zatvorenici boravili, kao i učestalog nasilja i ostalih vidova torture nad njima.
Detalji o tome kako će Trampova administracija obnoviti i ponovo otvoriti Alkatraz i dalje nisu poznati.
Alkatraz je od svog otvaranja držao ozloglašene kriminalce poput Al Kaponea (Al Capone) i Džordža Kelija (George Kelly), koji su odbijali da sarađuju sa drugim američkim zatvorima i bežali iz njih, a takvi prestupnici su činili manje od jednog procenta zatvorske populacije SAD u to vreme, dok u zatvoru nikada nije bilo više od oko 300 zatvorenika.
Ipak, zabeleženo je više od 10 pokušaja bekstva i iz ovog zatvora, od čega su neki zatvorenici vraćeni da odsluže kaznu, neki ubijeni, a neki se udavili u okeanu.
Političari i stručnjaci, ipak, sumnjaju da će Tramp ovaj projekat zapravo realizovati, imajući u vidu njegovu nepraktičnost, kao i činjenicu da renoviranje danas može da košta i više od 50 miliona dolara.