Ulicama Beograda prošla povorka Besmrtni puk
Društvo
| 09.05.2025
|
access_time
14:25
prt.scr novosti.rs/ N.Skenderija
Učesnici povorke "Besmrtni puk" kojom se obeležava pobede nad nacizmom u Drugom svetskom ratu i odaje pošta poginulima u borbi za slobodu danas su prodefilovali ulicama Beograda od Groblja osobodica u Ruzveltovoj ulici do Trga Republike, gde je priređen svečani muzičko-scenski program umetnika iz Srbije i Rusije.
Par hiljada ljudi, ispred kojih su vozili postrojeni motociklisti, nosili su slike poginulih boraca Crvene armije, zastave Rusije i Srbije, javio je reporter Bete.
Povorku su, iza transparenta "Besmrtni puk" i uz prigodnu, delom rusku muziku, predvodili ministar kulture Nikola Selaković, ministarka privrede Adrijana Mesarović, ministarka za brigu o porodici i demografiju Jelena Žarić Kovačević, ministarka zaštite životne sredine Sara Pavkov, ministar sporta Zoran Gajić i ambasador Rusije Aleksandar Bocan-Harčenko.
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić je položila venac na Groblju oslobodilaca Beograda, kao i delegacija fondacije „Besmrtni puk Srbija“, na čelu sa direktorom fondacije Dobrosavom Marićem.
Marš "Besmrtni puk" prvi put je održan u Rusiji 2011. u znak sećanja na borce Crvene armije poginule u Drugom svetskom ratu.
Fondacija "Besmrtni puk" je registrovana i u Srbiji, a prvi put je povorka priređena 2016. u Beogradu.
Udruženje "Besmrtni puk" iz Rusije organizuje povorke svake godine 9. maja i kaže da tada marširaju potomci boraca antifašista i oni koji i danas dele iste vrednosti.
Teme
Društvo
Novo
Dnevni evropski servis
Šta drugi čitaju
Scena
Dogodilo se
Na današnji dan 15. maj
pre 2 sata