Kineski naučnici unapredili rezoluciju globalne simulacije klime i okeana na kilometar
Tehnologija
| 12.05.2025
|
access_time
11:15
Foto: Na snimku iz vazduha zabeleženom dronom, kratkoperajne kitopsine, veliki delfini koji svojim izgledom podsećaju na kitove,plivaju u vodama istočno od ostrva Hainan, južna Kina (Sinhua/Džang Lijun)
Grupa kineskih naučnika zajednički je razvila model globalne cirkulacije okeana sa horizontalnom rezolucijom od jednog kilometra, objavio je 8. maja list Nauka i tehnologija (Science and Technology Daily), prenosi Sinhua.
Okean igra ključnu ulogu u regulaciji energije i apsorpciji ugljen-dioksida u klimatskom sistemu Zemlje, upijajući više od 90 odsto dodatne toplote izazvane globalnim zagrevanjem i preko 30 odsto emisija ugljen-dioksida koje potiču od ljudske aktivnosti, navodi se u izveštaju.
Poslednjih godina, kako ekstremni klimatski događaji postaju sve učestaliji, simulacija i razumevanje mezoskopskih i submezoskopskih procesa u okeanu – poput vrtloga i frontova – postali su ključni za poboljšanje tačnosti klimatskih prognoza.
Model globalne okeanske cirkulacije LICOMK++, koji su razvili Institut za atmosfersku fiziku Kineske akademije nauka i laboratorija Laoshan, omogućava direktnu simulaciju submezoskopskih procesa u okeanu. To je kao da se u globalnu "mapu okeana" ugradi mikroskop, što omogućava precizno praćenje složenih dinamičkih procesa kao što su okeanski vrtlozi i frontovi.
Ovi fini dinamički procesi u okeanu direktno utiču na prenos i raspodelu toplote i materija širom sveta, i od velikog su značaja za razumevanje i predviđanje ekstremnih vremenskih pojava, poput okeanskih toplotnih talasa, tajfuna i obilnih padavina.
Ovaj model pruža tehnološku podršku koja olakšava globalno upravljanje klimom i doprinosi održivom razvoju.
Teme
Novo
Dnevni evropski servis
Šta drugi čitaju
Zabava
Na današnji dan 12. maj
pre 5 sati
U slikama
Dan pobede, Moskva
pre 2 dana