Hjuman rajts voč: SP 2034. ne sme da se gradi na leševima radnika
U novom izveštaju, HRW dokumentuje ozbiljna kršenja prava radnika migranata koji rade na velikim infrastrukturnim projektima u toj zemlji, uključujući i one povezane sa pripremama za Mundijal.
Izveštaj se zasniva na razgovorima sa 31 porodicom radnika koji su umrli na gradilištima, većinom iz Bangladeša, Indije i Nepala, u starosnom dobu od 23 do 52 godine, kao i sa troje očevidaca fatalnih nesreća.
"Brojni radnici migranti u Saudijskoj Arabiji poginuli su u nesrećama koje su se mogle sprečiti", navodi se u dokumentu.
Ipak, većina tih smrti nije klasifikovana kao nesreća na radu, što porodicama onemogućava pravo na odštetu. Čak i kada to pravo postoji, proces je dugotrajan i iscrpljujući, navodi HRW.
"Zabeleženi su slučajevi strujnog udara, obezglavljivanja, smrskavanja... Saudijska Arabija predstavlja izuzetno opasno radno okruženje", rekao je Majkl Pejdž, zamenik direktora HRW za Bliski istok i Severnu Afriku, tokom onlajn konferencije za novinare.
Pejdž je dodao da su dugotrajna izloženost vrućini, pesku i prašini, neprimenjivanje postojećih zakona, nizak nivo zaštite radnih prava, kao i potpuni izostanak slobode govora, sindikalnog organizovanja i medija "trebali biti alarm za Fifa-u" prilikom dodele domaćinstva.
Istraživačkim timovima nevladinih organizacija nije dozvoljen ulazak u Saudijsku Arabiju, što je bio slučaj i sa Katarom pre Mundijala 2022. godine.
Autori izveštaja povlače direktnu paralelu sa situacijom u Kataru, gde su brojna udruženja kritikovala uslove rada i veliki broj pogibija među stranim radnicima.
Prema informacijama HRW, jedan migrant koji je radio na gradilištu povezanim sa pripremama za Svetsko prvenstvo 2034. godine već je poginuo u aprilu ove godine.