Mi snaga naroda: Gde je nestala dokumentacija o zločinima nad Srbima na području Srebrenice?
Poslanička grupa "Mi snaga naroda - prof. dr Branimir Nestorović" saopštila je danas da brojne institucije u Srbiji ne poseduju, ili nikada nisu čuli, za dokumentaciju o ratnim zločinima i zločinima genocida nad Srbima na području Srebrenice u periodu od aprila 1992. do aprila 1993. godine.
Poslanička grupa je u saopštenju navela da ta dokumentacija podrazumeva "Memorandum o ratnim zločinima i genocidu u Istočnoj Bosni" koji je izradila Jugoslovenska državna komisija za ratne zločine, kao i protivtužbu koju je Savezna republika Jugoslavija (SRJ) podnela Međunarodnom sudu pravde protiv Bosne i Hercegovine 1997. godine.
Ni Memorandum, ni Protivtužbu, kako su dodali, ne poseduju ili za njih nisu čuli: Arhiv Jugoslavije, Muzej žrtava genocida, Vlada Srbije, Ministarstvo pravde, Ministarstvo spoljnih poslova, Javno tužilaštvo za ratne zločine i druge institucije.
"Poslanička grupa zatražila je od Visokog saveta tužilaštva razjašnjenje sudbine Memoranduma, Protivtužbe, nestanka 250.000 dokumenata preuzetih 2003. od jugoslovenskog Komiteta kao i stav: da li ima osnova i da li je Srbija odustala od postupka pred Međunarodnim sudom pravde", dodaje se u saopštenju.
"Mi snaga naroda" navodi da je Jugoslovenska državna komisija za ratne zločine, u Memorandumu, na 132 strane opisala "stravične zločine nad Srbima tokom prve godine nezavisnosti Bosne i Hercegovine, počinjenih od 1. marta 1992. do aprila 1993. godine na području Bratunca, Skelana i Srebrenice.
"Zbog tadašnje, potpune međunarodne izolacije Srbije koja je trajala 1.273 dana, Memorandum je, po zahtevu Predsednika SRJ Dobrice Ćosića, u Vašington odneo njegov specijalni izaslanik Darko Tanasković. Od 2. juna 1993. godine, Memorandum se nalazi u SB UN, zaveden i zaboravljen pod brojem S/25835 i A/48/177", dodaje se.
Memorandum se, kako su istakli, nalazio u Savetu bezbednosti i Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija (UN) i tokom prošlogodišnjeg usvajanja "Deklaracije o genocidu u Srebrenici".
Poslanička grupa navodi da su zločini nad Srbima opisani i u protivtužbi "Counter-Memorial" protiv Bosne i Hercegocine na 1.154 strane, gde se strane 349-371 odnose na zločine učinjene nad Srbima na području Srebrenice.
"Međutim, odmah po formiranju Vlade Zorana Đinđića, Predsednik Srbije Milošević je uhapšen i posle nekoliko dana agent SRJ Tibor Varadi je povukao tu Protivtužbu uz obrazloženje da SRJ osporava nadležnost Međunarodnog suda pravde", dodaje se u saopštenju.