Web Analytics
Branilac: Skandalozno je da je profesorka koja štrajkuje glađu odvezena u zatvorsku bolnicu - BetaRS

Branilac: Skandalozno je da je profesorka koja štrajkuje glađu odvezena u zatvorsku bolnicu

Vojvodina | 15.05.2025 | access_time 10:10
Branilac: Skandalozno je da je profesorka koja štrajkuje glađu odvezena u zatvorsku bolnicu
Gradjani, studenti i opozicioni politicari okupili su se jutros ispred zgrade suda u Novom Sadu, u znak protesta zbog produzenja pritvora aktivistima Pokreta slobodnih gradana i organizacije STAV. Demonstranti uzvikuju 'Pustite ih sve'. Ispred stepenica na glavnom ulazu u sud postavljena je metalna ograda sa lancima i katancima. Iza ograde, na glavnom i na sporednim ulazima kao i u unutrasnjosti zgrade suda nalaze se snage policije u opremi za razbijanje demonstracija. Policija je koristila biber sprej. (BETAPHOTO/DRAGAN GOJIC)
 Advokat Veljko Milić izjavio je danas da je "skandalozna" informacija da je profesorka Marija Vasić, koja 48 sati štrajkuje glađu i žeđu zbog odluke o produženju pritvora za aktiviste i studente okrivljene za navodni pokušaj rušenja ustavnog poretka Srbije, prebačena u zatvorsku bolnicu u Beogradu.

 

"Skandalozno je da ona ide u zatvorsku bolnicu a bivši ministar Goran Vesić koji je osumnjičen za slučaj 'Nadstrešnica' iz pritvora u kojem se nalazio biva smešten na Institut za kardiovaskularne bolesti u Sremskoj Kamenici", rekao je Milić agenciji Beta.

Dodao je da je očigledno reč o različitim tretmanima za okrivljene i dodao da je to jasan slučaj teške diskriminacije.

Informaciju o tome da je Marija Vasić odvežena u zatvorsku bolnicu u Beogradu agenciji Beta je potvrdio Milan Čanak, sin Marija Vasić.

Veljko Milić je još naveo i da nedavni slučaj kada je novosadski advokat vulgarno vređao i fizički nasrtao na patrolu saobraćajne policije takođe pušten iz pritvora i smešten na Institut u Sremskoj Kamenici.

 
 
 
 Novi Sad: Advokat Milić kaže da sud neće da obrađuje žalbu na odluku o produženju pritvora
 
 
Advokat Veljko Milić, jedan od branilaca okrivljenih Novosađana za navodni pokušaj rušenja ustavnog poretka, izjavio je danas da su ih iz suda informisali da neće obrađivati žalbe koje su podneli na odluke o pritvoru jer navodno niko od zaposlenih nije došao na posao zbog blokade zgrade suda.


Zaposleni su jutros ušli u zgradu suda na sporedni ulaz, uz asistenciju brojnih policajaca u opremi za razbijanje demonstracija.

Zaposleni su potom oko 9 sati počeli u grupama da napuštaju zgradu suda, praćeni zvižducima i negodovanjem demonstranata koji blokiraju zgradu suda.

Nije poznato zbog čega su zaposleni napustili svoja radna mesta.

"Obavestili su nas da sud neće obrađivati žalbu branilaca jer niko od zaposlenih nije ušao u sud", rekao je agenciji Beta advokat Veljko Milić.

Šestoro aktivista i studenata opozicionog Pokreta slobodnih građana i organizacije Studenti protiv autoritarne vlasti (STAV) u pritvoru je već 60 dana nakon što su okrivljeni za pokušaj rušenja ustavnog poretka, a sud im je u utorak produžio pritvor za još 30 dana.

Jedna od pritvorenih, profesorka i aktivistkinja Marija Vasić stupila je juče iz protesta u štrajk glađu i žeđu.

Još šestoro aktivista STAV-a okrivljeno je za isto delo, a oni su se u trenutku hapšenja nalazili u inostranstvu, gde se nalaze i danas.

Svi oni su okrivljeni na osnovu audio snimka prisluškivanog razgovora aktivista i studenata.

Prema navodima branilaca, snimak je sačinila Bezbednosno-informativna agencija (BIA).

Snimak je potom emitovan na režimskim televizijama, 14. marta, nakon čega je sutradan šestoro aktivista uhapšeno.

Branioci okrivljenih su u više navrata naveli da je BIA razgovor porisluškivala nezakonito i dodali da audio snimak ne može biti pravno valjan dokaz u tom procesu.

Teme

Novo

Dnevni evropski servis

Šta drugi čitaju

Scena

Dogodilo se

Zabava