Ministarka najavila sporazum sa KfW o uvođenju OIE u toplane, vredan 60 miliona evra
Izvori
| Izvor: Beta
| 15.05.2025
|
access_time
11:35
Ministarka je danas Vladi Srbije razgovarala s ambasadorkom Nemačke u Beogradu Anke Konrad i direktorom KfW za jugozapadnu Evropu i Tursku Klausom Milerom o saradnji na tekućim projektima u oblasti energetike i planovima za ulaganja u obnovljive izvore energije (OIE) i unapređenje energetske efikasnosti.
Ministarka je istakla uspešnu saradnju sa KfW-om u izgradnji novih toplana na biomasu i uvođenju obnovljivih izvora energije u sisteme daljinskog grejanja.
"Izgradili smo četiri potpuno nove toplane na biomasu i nastavljamo drugu fazu u kojoj će se u narednim godinama u Prijepolju, Novom Pazaru, Nišu, Rači, Vranju i Majdanpeku ugraditi novi kotlovi u toplane. Do kraja godine planiramo da zaključimo sporazum o uvođenju OIE u toplanama širom zemlje, korišćenjem solarne tehnologije i toplotnih pumpi, ukupne vrednosti 60 miliona evra, od čega bi 20 miliona bila donacija zahvaljujući podršci KfW-a", rekla je ona.
Ministarka je rekla da se privode kraju radovi na izgradnji vetroparka na starim rudarskim odlagalištima u Kostolcu, kapaciteta 66 MW.
"Svih 20 stubova prvog EPS-ovog vetroparka već je montirano, kao i 95 odsto kablovske mreže. U ovoj godini dobićemo prve zelene megavate iz ovog vetroparka koji pokazuje opredeljenje Srbije da razvija nove kapacitete iz OIE. Ovo je jedan od najvažnijih projekata koji se realizuje sa KfW-om zbog doprinosa dekarbonizaciji i smanjivanju zavisnosti od fosilnih goriva", rekla je Đedović Handanović.
Podsetila je da je energetska sanacija zgrade Vojnomedicinske akademije jedan od važnijih projekata koji se realizuje sa KfW-om.
"Energetska sanacija Vojnomedicinske akademije doprineće smanjenju energetskih i finansijskih troškova kao i povećanju komfora rada i boravka za lekare i pacijente", rekla je ministarka.
Prva faza projekta je, kako je rekla, u toku u kojoj se usaglašavaju mere energetske sanacije poput unapređenja sistema za grejanje i hlađenje, sanacije konstrukcije objekta, krova na nižim delovima objekta i korišćenja solarne energije.
Završetak tenderske procedure, prema njenim rečima, očekuje se do kraja godine, a početak radova sledeće godine koji će doprineti smanjenju emisije štetnih gasova za 35 odsto u ovoj bolnici.
Đedović Handanović je, kako je saopštilo ministarstvo, istakla značaj "klimatskog partnerstva" sa Nemačkom i zahvalila na doslednoj podršci koju ta zemlja pruža Srbiji u modernizaciji energetskog sektora.
"Zahvalni smo nemačkoj vladi i KfW banci na kontinuiranoj podršci u različitim podsektorima energetike, od daljinskog grejanja i energetske efikasnosti, do razvoja novih kapaciteta iz obnovljivih izvora energije. Srbija i Nemačka imaju intenzivan dijalog koji daje konkretne rezultate, u skladu sa našim ambicijama i reformskim ciljevima u energetici i u narednom periodu planiramo produbljivanje saradnje kroz nove projekte", rekla je ministarka.
Ambasadorka Konrad je istakla važnost dugotrajne podrške te zemlje Srbiji u procesu energetske tranzicije.
"Tokom proteklih 25 godina, Nemačka je kroz razvojnu saradnju opredelila oko pet milijardi evra podrške sektoru energetike u Srbiji. Raduje nas što je Srbija posvećena cilju postizanja klimatske neutralnosti do 2050. godine. Spremni smo da podržimo vaše planove u procesu dekarbonizacije i želimo da dodatno unapredimo saradnju, kao i da zajednički identifikujemo nove projekte", rekla je Konrad.
Miler je rekao da postoji interesovanje te banke za uključivanje u program podrške unapređenju energetske efikasnosti u stambenim zgradama u Srbiji.
Ukazao je da postoji opredeljenje banke za podršku Srbiji u razvoju i integraciji vodoničnih tehnologija koje u Evropskoj uniji dobijaju sve više na značaju.