Istraživanje: Šimpanze održavaju ličnu higijenu i previjaju rane na sličan način kao ljudi
Vesti
| Izvor: Beta
| 15.05.2025
|
access_time
12:00
Stručnjaci smatraju da je zdravstvena zaštita i briga o sopstvenoj higijeni i zdravlju praksa raspostranjena među više životinjskih vrsta, a naročito kod šimpanzi i orangutana, kod kojih se može primetiti da rane previjaju korom drveta i prežvakanim lišćem, a često biljaka koje su inače lekovite i u ljudskoj upotrebi.
Elodi Frejman (Elodie Freymann), jedna od autorki istraživanja, tvrdi da mnoga istraživanja, uključujući najnovije Oksfordovo, pokazuju da i divlje životinje znaju da se brinu o sebi na način na koji to ljudi rade, kada su bolesne ili povređene.
"To ne ukazuje samo na poreklo modernog sistema zdravstvene zaštite, već i na ideju o kojoj se do sada mnogo raspravljalo da su životinje empatične. Što više nailazimo na slučajeve gde životinje jedne drugima pomažu bez direktne koristi za njih same, to ćemo više dokaza imati da postoje osobine i obrasci ponašanja koji nisu svojstveni samo ljudima, a za koje smo mislili da jesu", dodaje ona.
Tim je istraživanje sproveo u dve zajednice šimpanzi u Ugandi, a svaku zajednicu je posmatrao četiri meseca.
Podaci dobijeni tim posmatranjem pokazali su da se šimpanze povređuju uglavnom tokom međusobnih fizičkih sukoba ili upadanja u zamke, a naučnici su identifikovali 23 slučaja gde, nakon povređivanja, one na različite načine pomažu i sebi i drugima, poput oblizivanja rana, pritiskanja prstima i nanošenja prežvakanog lišća.
Šimpanze su pomagale jedne drugima, čak i ukoliko nisu u srodstvu, i pri održavanju lične higijene, na primer brisanju nakon obavljanja nužde ili seksualnog odnosa.
Ovo može da znači, stručnjaci navode, da su kognitivni kapaciteti potrebni za obavljanje ovih radnji zajednički šimpanzama i ljudima, kao i da je moguće da su dalji preci savremenog čoveka takođe obavljali slične radnje.