Kina lansirala satelitsku računarsku konstelaciju u svemir
Kina je lansirala raketu-nosač Dugi marš-2D (Long Narch-2D), kojom je u orbitu postavljena nova konstelacija računarskih satelita. Ovo lansiranje predstavlja značajan napredak u računarskim sposobnostima Kine u svemiru.
Raketa je poletela 14. maja u 12.12 po pekinškom vremenu iz Satelitskog centra za lansiranje Điućuan, na severozapadu Kine, piše Sinhua.
Prema navodima istraživačkog instituta Džeđijang Lab iz Hangdžoua, u provinciji Džeđijang na istoku Kine, novolansiranih 12 satelita čine prvu seriju konstelacije Računarska konstelacija "Tri tela" (Three-Body Computing Constellation).
Vang Đian, član Kineske akademije inženjeringa i direktor Džeđijang Laba, izjavio je da je ova konstelacija - razvijena u saradnji sa globalnim partnerima - velika infrastrukturna računarska mreža u svemiru, koja će po završetku imati hiljade satelita i ukupnu računarsku moć od 1.000 petaoperacija u sekundi (POPS).
Omogućavanjem obrade podataka u realnom vremenu direktno u orbiti, cilj konstelacije je da prevaziđe ograničenja tradicionalne obrade satelitskih podataka i unapredi primenu i razvoj veštačke inteligencije u svemiru, rekao je Vang.
Izgradnja ove konstelacije značajno će proširiti granice svemirskih aplikacija i imaće dalekosežan značaj za vazdušno-svemirsku industriju, dodao je on.
Početnih 12 satelita obezbeđuju kombinovanu računarsku moć od 5 POPS i kapacitet skladištenja od 30 terabajta. Opremljeni su inteligentnim sistemima za računanje u orbiti i međusatelitskom komunikacijom.
Lansiran je i detektor za polarizaciju X-zraka, koji su razvili Univerzitet Guangsi i Nacionalna astronomska opservatorija Kineske akademije nauka, a koristiće se za proučavanje gama-zraka iz eksplozija.
Džeđiang Lab je najavio da planira, u saradnji s partnerima, lansiranje više od 50 računarskih satelita do kraja godine.