Još jedan živi svedok masakra u Nanđingu manje
Sje Guijing, jedna od preživelih svedoka masakra u Nanđingu na istoku Kine, rođena u septembru 1924. godine, preminula je 15. maja, čime se broj živih registrovanih preživelih smanjio na 26, saopštila je Memorijalna dvorana žrtava Masakra japanskog okupatora u Nanđingu, prenosi Sinhua.
Masakr u Nanđingu odnosi se na istorijski period započet japanskim zauzimanjem tadašnje kineske prestonice 13. decembra 1937. godine. Tokom šest nedelja, ubili su oko 300.000 kineskih civila i nenaoružanih vojnika, u jednom od najbrutalnijih zločina u Drugom svetskom ratu.
Godine 1937, pre nego što su japanske trupe ušle u Nanđing, gde je živela porodica Sje, njena majka je sa njom i njenom braćom i sestrama pobegla od okupatora, ostavivši oca da čuva kuću. Tokom masakra, japanski vojnici au ubili njenog oca.
Nakon toga, Sjeina majka se sama borila da prehrani decu. Sje je tri puta jedva izbegla smrt, a jasno vidljiv ožiljak ostao joj je na čelu, od rane zadobijene kada su je japanski vojnici odvukli, pri čemu je udarila glavom o kamen.
Sje je često učestvovala u aktivnostima u Memorijalnoj dvorani žrtava Masakra u Nanđingu, nadajući se da će javnost zauvek pamtiti taj katastrofalan period istorije.
"Sada je naša zemlja sve jača, a naši životi sve bolji – to dugujemo Komunističkoj partiji Kine", rekla je Sje.
Šestoro svedoka masakra, uključujući Sje, preminulo je od početka ove godine, čime se broj onih koji mogu iz prve ruke svedočiti o masakru i dalje smanjuje.
Godine 2014, najviše zakonodavno telo Kine proglasilo je 13. decembar nacionalnim danom sećanja na žrtve Masakra u Nanđingu.
Kineska vlada je takođe sačuvala svedočenja preživelih – zabeležena i u pisanoj i u video formi. Ova dokumenta o masakru su 2015. godine uvrštena u Uneskov "Pamćenje sveta".