Web Analytics
Kina pokrenula naučnu ekspediciju do ledničkih izvora Žute reke - BetaRS

Kina pokrenula naučnu ekspediciju do ledničkih izvora Žute reke

Svet | 20.05.2025 | access_time 11:45
Kina pokrenula naučnu ekspediciju do ledničkih izvora Žute reke
Foto: Xinhua/Chen Jie
Naučna ekspedicija na planinu Anjemaćen, ključno područje za očuvanje vodnih resursa na izvorima Žute reke, pokrenuta je u utorak u Silingu, glavnom gradu kineske provincije Ćinghaj na severozapadu zemlje, kao deo šireg napora zemlje da zaštiti svoju drugu po dužini reku.

Kako piše Sinhua, istraživači će pratiti promene u lednicima, večitom ledu i vodenim resursima kako bi bolje razumeli kako region reaguje na klimatske promene. Očekuje se da će nalazi ekspedicije pomoći u definisanju dugoročnih strategija za ekološku zaštitu i obnovu, navode organizatori ekspedicije.

Planina Anjemaćen, koja se nalazi u Tibetskoj autonomnoj prefekturi Golog, najveća je snežna planina u području izvora Žute reke. Na planini se nalazi više od 40 lednika, koji su ključni delovi kriosfere (zamrznutih delova Zemlje) i osetljivi pokazatelji klimatskih promena.

Sa više od 100 kvadratnih kilometara ledničke površine, ovo područje ima ključnu ulogu u očuvanju nivoa vode u izvorskim jezerima koja hrane Žutu reku.

"Sa globalnim zagrevanjem, ledenici planine Anjemaćen doživljavaju duboke promene", rekao je Hou Guangliang, profesor na Fakultetu geografskih nauka Univerziteta Ćinghaj."Vidimo snižavanje visine ledenjačkih površina, brzo povlačenje ledničkih jezika i sve češće ledene lavine", dodao je.

Stručnjaci navode da će ovo istraživanje podržati šire kineske napore da se obezbedi sigurnost vodnih resursa i očuva biodiverzitet u slivu Žute reke u uslovima globalnih promena.

Ekspediciju predvode Fondacija za ekološku zaštitu Sanđijangjuan, uprava Nacionalnog parka "Izvor tri reke" i Univerzitet Ćinghaj.

Žuta reka, duga 5.464 kilometra, izvire u provinciji Ćinghaj i protiče kroz Sečuan, Gansu, Ningsia, Unutrašnju Mongoliju, Šansi, Šansi i Henan, pre nego što prođe kroz provinciju Šandong u istočnoj Kini i ulije se u Bohajsko more.


Teme

Ekonomija

Dnevni evropski servis

Šta drugi čitaju

Odbojka

Zelena Srbija

Hronika

Scena