Marko Polo povezuje muzeje Italije i Kine
Svet
| 20.05.2025
|
access_time
11:45
Foto: Fu Xiao/Xinhua
Kjara Skvarćina, naučna direktorka Fondacije muzeja Venecije, koja je kurirala brojne izložbe povezane sa Kinom u Italiji, izjavila je za agenciju Sinhua da Italija i Kina dele mnoge kulturne i istorijske sličnosti, ali se takođe razlikuju u načinima na koje razumeju svet.
Te veze i razlike, rekla je ona, stvaraju dragocene prilike za italijansku publiku da produbi razumevanje kineske civilizacije.
Kao primer navela je Marka Pola, čuvenog italijanskog istraživača koji je prvi otputovao u drevnu Kinu, rekavši da je ta legendarna ličnost predstavnik povezivanja Istoka i Zapada i savršen vodič za upoznavanje publike sa kineskom istorijom i kulturom drevnih vremena.
Velika izložba "Svetovi Marka Pola" uspešno je otvorena u čuvenom Duždevom dvorcu u Veneciji u aprilu 2024. godine, a njena naredna postavka zaključena je u Šangajskoj muzeju u Kini u martu 2025. godine. Ova izložba se smatra odličnim primerom kinesko-italijanske muzejske saradnje, prikazujući kineske artefakte i istoriju svetu i donoseći avanture Marka Pola kineskoj publici.
Još postoji veliki potencijal za istraživanje kroz buduće izložbe, dodala je Skvarćina: "Na primer, keramika i staklensi predmeti su umetničke forme u kojima obe zemlje imaju dugu tradiciju", rekla je.
"Očekujemo da nastavimo dijalog sa kineskim muzejima, institucijama i univerzitetima" kako bismo produbili kulturnu i istorijsku razmenu, dodala je ona.
Vinćenco Kalvaneze, inženjer Arheološkog parka Pompeje, izjavio je za Sinhua da park pozdravlja veću saradnju sa Kinom.
"Samo pre nekoliko meseci imali smo stručnjake iz Kine u poseti Pompeji", rekao je Kalvaneze, dodavši da je park uvek otvoren za kineske profesionalce.
Arheološki park Pompeja je muzej na otvorenom koji omogućava posetiocima da prošetaju kroz drevni rimski grad koji je zatrpan nakon erupcije vulkana Vezuv 79. godine nove ere. Prema podacima italijanskog Ministarstva kulture, Pompeja je treća po posećenosti u Italiji sa više od četiri miliona posetilaca u 2024. godini.
"Pompeja prikazuje svakodnevni život običnih ljudi pre više hiljada godina, što je impresivnije od priča o kraljevima i vladarima", rekao je on, dodajući da posetioci mogu videti kako se pekao hleb u pekari ili kako su kuće bile uređene, a upravo ti detalji koji pružaju živopisni uvid u antički život čine Pompeju jedinstvenom.
"Muzeji su važni za sve nas jer iz njih učimo istoriju, izbegavamo da ponavljamo iste greške u budućnosti i učimo kako da stvari radimo bolje", dodao je.
Teme
Svet
Ekonomija
Dnevni evropski servis
Šta drugi čitaju
Pročitajte vise
Fudbal
Novi Upravni odbor FK Partizan biće izabran u ponedeljak
pre 12 minuta