Web Analytics
Iskrcavanja Kineza koji u malim čamcima stižu do obale Tajvana novi povod za brigu - BetaRS

Iskrcavanja Kineza koji u malim čamcima stižu do obale Tajvana novi povod za brigu

Svet | 20.05.2025 | access_time 14:25
Iskrcavanja Kineza koji u malim čamcima stižu do obale Tajvana novi povod za brigu
prt.scr youtube
Kina već dugo pokušava da zastraši Tajvan svojom masivnom mornaricom, vazduhoplovstvom i najvećom stalnom vojskom na svetu, ali trenutno najviše brige zadaju im – obični čamci.


Tajvanska obalska straža dokumentovala je pet slučajeva u kojima je ukupno 38 kineskih državljana prešlo Tajvanski moreuz širok 160 kilometara, koji razdvaja ovu ostrvsku demokratsku samoupravu od autoritarnog kineskog kopna, izjavio je zamenik direktora obalske straže Hsieh Čing-čin.

To uključuje najmanje jedan slučaj objavljen na Doujinu, kineskoj verziji društvene mreže TikTok, gde se vidi kako muškarac sa jakim kineskim akcentom postavlja kinesku zastavu na, kako kaže, tajvanskoj plaži. U pozadini se vidi deo obale južno od glavnog grada Tajpeja.

Kina smatra Tajvan delom svoje teritorije, koji će osvojiti silom ako bude potrebno. Muškarac sa snimka nije pronađen niti javno identifikovan, a tajvanske vlasti pokušavaju da utvrde da li je dobio pomoć nekoga sa ostrva.

Drugi slučaj su bili otac i sin, koji su uhapšeni ubrzo nakon što su stigli na kopno, zajedno sa čovekom koji je došao na obalu u ribarskoj luci u popularnoj turističkoj oblasti, severno od Tajpeja.

Zbog male veličine čamaca, neki od njih su obični gumeni čamci namenjeni za razonodu na plaži, tajvanskom radaru je teško da ih detektuje. Da bi se pokrile ogromne površine nepristupačne obale ostrva, bilo bi potrebno više kamera, drugih uređaja za nadzor i dodatnog ljudstva, a zbog reljefa terena eventualni kineski desant, nalik a Dan D, predstavljao bi izuzetno veliki izazov.

Iako takvi slučajevi nisu neuobičajeni, dešavaju se u trenutku porasta tenzija između dve strane, pošto je tajvanski predsednik Laj Čing-te označio Kinu kao neprijatelja od kojeg se treba braniti, dok Kina održava česte vojne vežbe koje se tumače kao probe za invaziju Tajvana.

Osobe koje ilegalno uđu na Tajvan podležu kazni od 500.000 tajvanskih dolara (oko 16.666 američkih dolara) i pet godina zatvora, ali se takve kazne obično ne izriču, ako niko nije povređen i nema materijalne štete. Tokom 1990-ih zabeležen je talas otmica brodova od strane kineskih državljana koji su bežali na Tajvan, ali su počinioci nakon kratkih zatvorskih kazni bili vraćani u Kinu.

Pored suočavanja sa moćnom kineskom vojskom, Tajvan se suočava i sa nizom takozvanih "strategija sive zone", koje obuhvataju i medije, kao i umetnike i zabavljače koji se nadaju da će osvojiti deo ogromnog kineskog tržišta. Tajvan je takođe deportovao Kineskinje udate za Tajvance zbog objavljivanja video snimaka u kojima podržavaju zauzimanje ostrva.

Iskrcavanja malih čamaca mogla bi predstavljati još jedan pokušaj da se zbuni javnost i naruši poverenje, izjavio je Hsieh.

Teme

Ekonomija

Šta drugi čitaju

Tenis

Hronika