Ministar poljoprivrede Japana podneo ostavku zbog sporne izjave o pirinču
Vesti
| Izvor: Beta-AP
| 21.05.2025
|
access_time
11:20
Njegova ostavka dolazi u trenutku kada se stanovnici Japana bore sa rekordno visokim cenama pirinča, tradicinalne žitarice i jedne od osnovnih životnih namirnica u ovoj zemlji.
Komentare ministra mnogi Japanci su okarakterisali kao van dodira sa trenutnim ekonomskim stanjem u zemlji, a Eto je spornu izjavu izgovorio na seminaru vladajuće Liberalno demokratske partije u nedelju, 18. maja.
Ova stranka trenutno je na čelu manjinske Vlade u Japanu, a smatra se da bi Etoov gaf stranci mogao da nanese štetu pre republičkih izbora u julu.
"Dao sam krajnje neprikladnu primedbu u vreme kada se potrošači bore sa rastućim cenama pirinča", saopštio je Eto novinarima nakon što je podneo ostavku u kabinetu premijera, što je prva ostavka u Išibovoj vladi od njenog formiranja u oktobru prošle godine.
Vlada Japana je, u poslednjih nekoliko meseci, iz svojih zaliha za vanredne situacije pustila više tona pirinča, a najnovija statistika ministarstva poljoprivrede pokazuje slab uticaj tog poteza, dok su pojedini supermarketi počeli da prodaju jeftiniji pirinač iz uvoza.
Eto je takođe pokušao da razjasni svoju spornu izjavu i rekao da on ipak kupuje beli pirinač sam, a da nije tačno da je živeo na pirinču koji je dobijao na poklon.
On je dodao da je poklon na koji je mislio zapravo bio integralni priinač, za koji bi želeo da zainteresuje građane zbog toga što ta vrsta, kako on tvrdi, lakše stiže do tržišta.
Išiba je za novog ministra poljoprivrede postavio bivšeg ministra životne sredine Šinđira Koizumija i istakao njegovo iskustvo u poljoprivrednim i politikama ribarstva, kao i entuzijazam za reforme.
Koizumi je rekao novinarima da ga je premijer Išiba uputio na to da učini sve da stabilizuje snabdevanje pirinčem i njegove cene, kako bi se rešila zabrinutost potrošača i dodao da su dosadašnje mere za rešavanje ovog problema bile neefikasne.
„Rečeno mi je da stavim pirinač ispred svega“, izjavio je on.
Išiba je izrazio sumnju da porast cene pirinča nije privremeni, već strukturni problem zemlje.
Potražnja za pirinčem u Japanu se tokom godina postepeno smanjuje većom raznovrsnošću ishrane stanovništva, ali on i dalje ostaje jedna od osnovnih namirnica i sastavni deo japanske kulture i istorije.
Nestašica pirinča počela je u avgustu prošle godine, kada su građani u panici kupovali velike količine zbog upozorenja Vlade na veliki zemljotres.
Pritisak je popustio nakon jesenje žetve, ali su se nestašica i povećanje cena ponovo vratili početkom ove godine.
Zvaničnici su za manjak snabdevanja okrivili loše žetve zbog vrućeg vremena 2023. godine, a neki stručnjaci krive vladinu dugoročnu politiku proizvodnje pirinča.
Stručnjaci tvrde da bi nestašica pirinča mogla da bude ozbiljna, ali da je teško ući u trag proizvodnji i distribuciji pirinča, imajući u vidu da se put njegove proizvodnje zakomplikovao nakon ukidanja vladine kontrole 1995. godine.