Nove državne mere privlače sve više stranih turista u Kinu
Ekonomija
| 22.05.2025
|
access_time
12:45
Foto: Xinhua/Hu Chao
Sve više stranih posetilaca odlučuje se za destinacije van velikih kineskih gradova, privučeni prilikama da dožive jedinstvene kulturne sadržaje ili kupe proizvode po kojima je Kina poznata, poput digitalnih proizvoda i kolekcionarskih predmeta, rekli su učesnici najnovijeg serijala emisije Ekonomski okrugli sto Kine u produkciji novinske agencije Sinhua.
Zvanični podaci pokazuju da je broj dolazaka stranih turista u Kinu porastao za 60,8 odsto na godišnjem nivou, dostigavši 132 miliona u 2024. godini, što je oko 97,2 odsto nivoa iz 2019. godine. Ovi turisti su u Kini potrošili ukupno 94,2 milijarde američkih dolara, što je skok od 77,8 odsto u odnosu na prethodnu godinu.
Taj trend se nastavlja i u 2025. godini, sa rastom od 19,6 odsto broja stranih turista u prvom kvartalu, izjavio je Ši Ceji, zvaničnik Ministarstva kulture i turizma.
Ćin Đing, potpredsednica kineskog internet giganta za putovanja Trip.com grupa rekla je da strani turisti sve češće posećuju gradove poput Čengdua, Hangdžoua i Sijana, umesto samo Pekinga i Šangaja.
"Tokom Prvomajskih praznika, zabeležili smo turiste koji uče kako se pravli čaj na planini Vuji i gledaju izvođenje umetnosti promene maski u Čengduu", rekla je Ćin na okruglom stolu. Njena kompanija je zabeležila više nego dvostruko više narudžbina stranih turista tokom petodnevnog praznika u poređenju sa prošlom godinom.
Dodala je i da Trip.com beleži značajan rast u rezervacijama od strane mlađih stranih turista, dok je prethodna demografska grupa bila starosti između 50 i 60 godina.
Uspon trenda "Putuj po Kini" temelji se na novim merama kao što su širenje međusobnih izuzeća od viza, jednostrani bezvizni režimi i produženje boravka bez vize.
Trenutno Kina ima sveobuhvatne međusobne bezvizne sporazume sa 29 zemalja, jednostrane bezvizne politike za 38 zemalja, kao i politike tranzita bez vize za 54 zemlje.
U međuvremenu, uveden je paket mera za podsticanje potrošnje turista. Osim što je uveden model povraćaja poreza odmah pri kupovini, Kina je snizila minimalni iznos za ostvarenje prava na povraćaj poreza, povećala maksimalni iznos za gotovinski povraćaj i proširila listu proizvoda koji ispunjavaju uslove.
Ove politike, prema rečima Liu Đia iz Nacionalne uprave za imigraciju, pokazuju posvećenost Kine otvaranju i mogu imati dalekosežne efekte u vidu produbljivanja razumevanja između Kine i međunarodne zajednice, kao i razbijanja stereotipa.
"Otvorena, inkluzivna, prosperitetna i bezbedna Kina postaje vidljiva, opipljiva i prepoznata u svetu", rekao je Liu.
Tong Sueđun iz Ministarstva spoljnih poslova izjavio je da će Kina pregovarati o novim sporazumima o ukidanju viza i olakšavanju viznih procedura, kao i unaprediti sistem onlajn aplikacija za vize.
Kao najnoviju meru, Kina je prošle nedelje objavila da će od 1. juna državljani Brazila, Argentine, Čilea, Perua i Urugvaja moći da uđu bez vize u Kinu u probnom periodu koji traje do 31. maja 2026.
Ši iz Ministarstva kulture i turizma dodao je da će Kina dodatno unaprediti vizne procedure, platne sisteme, logistiku putovanja i mogućnosti smeštaja za strane turiste, kao i ponuditi prilagođene turističke pakete za različite grupe: od bekpekera, preko poslovnih putnika, do starijih posetilaca.
Radi podsticanja potrošnje, Kina će otvoriti još prodavnica bez carine i proširiti listu proizvoda za koje je moguć trenutni povraćaj poreza, posebno uključujući visokotehnološke proizvode poput pametnih telefona, pametnih satova i dronova, dodao je.
"Kina dočekuje globalne turiste sa više otvorenosti, bogatijim iskustvima i pametnijim uslugama", rekao je Ši, uz obećanje da će Kina postati još privlačnija svetska turistička destinacija.
Teme
Povezane vesti
Ekonomija
Novo
Društvo
Šta drugi čitaju
Pročitajte vise
pre 1 dan
Devizni kurs: Evro sutra 117,24 dinara
pre 2 dana
Devizni kurs: Evro sutra 117,24 dinara
pre 3 dana
Devizni kurs: Evro sutra 117,23 dinara