Ministarka Lazarević o visokim cenama osnovnih proizvoda: Potrebne dugoročne mere i konkurencija
Ministarka unutrašnje i spoljne trgovine Jagoda Lazarević izjavila je danas, komentarišući bojkot trgovinskih lanaca koji je "kao epidemija zahvatio više zemalja", među kojima je bila i Srbija, da ljudi s pravom negoduju jer "ozbiljan deo svoje zarade ostavljaju za proizvode koji bi ipak trebalo da budu nešto što se podrazumeva".
"Ne treba mi da radimo, da zarađujemo, imamo povećanje plata, država se trudi da one rastu kao i penzije, i onda vam to sve pojedu osnovne potrepštine", rekla je Lazarević za televiziju B92.
Kazala je da se i ona oseća bespomoćno kada neke cene porastu"preko noći'', dodajući da "oseća i frustraciju kada pogleda šta nosi u kesama" iz prodavnice.
"Mogu samo da pretpostavim kako je ljudima kojima je plata ili penzija manja, koji moraju mnogo da razmišljaju šta će da kupe... Sad treba da nam bude luksuz da kupujemo nešto što je osnovna životna potrepština, zato što je neko pohlepan, ili mu nije dovoljna zarada?", upitala je ministarka.
Prema njenim rečima, to su stvari u koje država ne treba da se meša, ali da bi morala da dozirano interveniše, "jer je suština zaštititi građane".
Kao jedan od glavnih problema što dolazi do povećanja cena, ministarka je navela nedostatak konkurencije u Srbiji, odnosno nedovoljan broj velikih lanaca koji određuju cene, dok kao rešenje vidi neophodnost da država pokaže da je spremna da se uhvati u koštac sa tim i preduzme dugoročnije akcije.
Na pitanje koje akcije bi mogle da budu preduzete kako bi bio rešen problem i da li bi to moglo da se uradi ograničavanjem marži, kazala je da brojne države ograničavaju marže, kao i da je to potpuno legitimno, ali da bi uskoro trebalo da se razmotre različite akcije koje bi mogle da budu sprovedene.
"Bila bih krajnje neozbiljna kada bih vam dala projekciju broja dana (do preduzimanja neke mere), za nešto na čemu se godinama nije radilo, sa nekim merama koje nisu ad hok. To će biti u nekom narednom periodu, ali svakako u ovoj godini", rekla je Lazarević.
Upitana i da li cene u prodavnicama gotovo po pravilu rastu kada rastu i plate i penzije, ministarka je kazala da je i to indikativno.
"To će biti jedan od zadataka naših analiza - taj tajming povećanja cena, odnosno koliko koincidira sa rastom plata i penzija", navela je Lazarević.
Govoreći o postupku koji Komisija za zaštitu konkurencije vodi od kraja prošle godine protiv četiri trgovinska lanca u Srbiji - Delez, Dis, Univereksport i Merkator, zbog navodnog dogovaranja cena, kazala je da sutra ima sastanak sa tom Komisijom i da se nada da će dobiti nove informacije po tom pitanju.