Web Analytics
Forbs Srbija: Stadioni Zvezde i Partizana su hramovi fudbala, ali i rasadnici kompanija - BetaRS

Forbs Srbija: Stadioni Zvezde i Partizana su hramovi fudbala, ali i rasadnici kompanija

Ekonomija | 28.05.2025 | access_time 11:45
Forbs Srbija: Stadioni Zvezde i Partizana su hramovi fudbala, ali i rasadnici kompanija
Foto: Beta/Branislav Božić

Rumasol 1, Rumasol 2, Rumasol 3 i Rumasol 4 imena su firmi koje su u septembru prošle godine osnovane i registrovane na stadionu FK Crvena Zvezda, piše danas Forb Srbija.

Iako su četiri firme uredno prijavljene na adresi fudbalskog kluba, njihovo poslovanje se ne odnosi na sportske aktivnosti. Nisu osnovane ni da bi pomogle unapređenju kluba, već su registrovane za proizvodnju električne energije.

Takođe, iako su registrovane na adresi stadiona Crvene zvezde, vlasnički nemaju nikakve veze sa klubom. One su u vlasništvu ljudi koji klubom upravljaju.

Podaci sa APR-a pokazuju da je vlasništvo generalnog direktora Crvene zvezde Zvezdana Terzića i njegovog sina Nikše 40 odsto udela u tim firmama. Još 40 odsto drži operativni direktor fudbalskog kluba Marko Petrović. Preostalih 20 odsto u rukama je preduzetnika Momčila Petrovića. Direktor sve četiri firme naziva Rumasol je Nikša Terzić.

Pored tih kompanija koje se bave proizvodnjom električne energije, sedište na stadionu ima i firma Ozon recycling. Ni ova firma nije u vezi sa sportskim aktivnostima kluba i u vlasništvu je oca i sina Terzić.

Međutim, Forb saznaje i da sedište na najvećem sportskom objektu u zemlji ima Institut za transfer tehnologije. Ni Institut nije vlasnički povezan s Crvenom zvezdom. Ipak, jedan od manjinskih vlasnika sa nešto više od 15 odsto udela je Svetozar Mijailović, aktuelni predsednik fudbalskog kluba.

Čelnici Crvene zvezde pokušali su da objasne da iznajmljuju prostor stadiona drugim firmama. Ipak, javno dostupni podaci pokazuju da na tom stadionu, ali i na stadionu večitog rivala Partizana, postoje i brojna privredna društva koja su bila ili su u vlasništvu klubova. Takođe, postoje dodatne firme Zvezde i Partizana kojima sedište nije na stadionu.

Prema podacima Agencije za privredne registre, dva najveća srpska rivala otvarala su preduzeća koja nemaju neposredne veze sa sportskom industrijom. Naprotiv, usmerena su na različite sektore, od turizma i ugostiteljstva do trgovine.

Na adresi stadiona Crvene zvezde, registrovane su kompanije koje se bave trgovinom, reklamama, lizingom i iznajmljivanjem automobila.

Slično je i sa adresom stadiona Partizana, gde se mogu pronaći firme koje se bave ili su se bavile trgovinom proizvodima za domaćinstvo, reklamama i drugim delatnostima koje nisu specifično fokusirane na sport.

Na adresi Ljutice Bogdana 1a registrovano je 12 preduzeća dok na adresi Humska 1 aktivno posluje šest preduzeća uz jedno koje je u stečaju (dok ih je nekada bilo 19 prema pretrazi Forbsa).

Među interesantnim preduzećima, koja su kao sedište imala adresu Humska 1, izdvaja se – B&B drive doo. Njen vlasnik bila je Bojana Belivuk, supruga uhapšenog vođe navijača Veljka Belivuka. Ona je odlučila da iznajmljuje automobile na adresi kluba i tako uplovi u svet biznisa. Iako je neko vreme "vozila" ovaj biznis, firma je u avgustu prošle godine obrisana iz privrednog registra. Nije imala veze sa Fudbalskim klubom Partizan osim što je delila istu adresu.

Kako se može videti iz tabele, pojedine Partizanove firme osnivane su još devedesetih, ali ima i onih novijeg datuma. Na adresi Humska 1, sedište su imala ili imaju brojna preduzeća, koja svoje poslovanje ne mogu nikako dovesti direktno u vezu sa fudbalom. Kao što su preduzeća koja su se bavila štavljenjem i doradom kože, obukom vozača, prodajom električnih aparata namenjenih domaćinstvu. Direktor, a kasnije i stečajni upravnik pojedinih preduzeća bio je bivši generalni sekretar Partizana Darko Grubor, koji je preminuo 2016. godine.

Na pitanje koliko aktivne firme doprinose razvoju samog kluba, s obzirom na finansijsko poslovanje, predsednik Privremenog organa Fudbalskog kluba Partizan Rasim Ljajić je rekao da je trenutno na adresi tog kluba registrovano sedam preduzeća.

"Odluka rukovodstva je da pet preduzeća bude likvidirano, zbog lošeg poslovanja i velikih rashoda. Parni valjak koji se bavi prodajom sportske opreme i škola fudbala za najmlađe Partizanove crno-bele bebe, koja se finansira redovnim plaćanjem članarina, nastaviće sa aktivnim poslovanjem i finansijski doprinositi klubu", kazao je on.

Prema podacima Agencije za privredne registre, preduzeća registrovana na adresi FK Crvena Zvezda registrovana su nakon 2000. Bave se trgovinom na veliko, delatnošću reklamnih agencija, proizvodnjom i emitovanjem TV programa. Većina preduzeća nastavlja aktivno poslovanje.

Dostupni finansijski podaci za šest aktivnih preduzeća povezanih sa FK Partizan ukazuju da uglavnom ostvaruju stabilne prihode (neka ih nisu imala), s tim da najizraženije prihode ima Partizan CBS. Kada je reč o profitabilnosti rezultat je polovičan jer su tri preduzeća u gubicima. Tri su ostvarila dobit u 2023. i 2024. Dok je ranije Partizan CBS donosio najveći profit, prošle godine su ga nadmašile Partizanove crno bele bebe. Posebno je upečatljiv skok i prihoda i profita firme Parni valjak.

Zaključak je da, dok su preduzeća vezana za Partizan u većini poslovno aktivna, postoji značajna varijacija u njihovoj profitabilnosti i poslovnim rezultatima.

Finansijski podaci za preduzeća registrovana na adresi FK Crvena zvezda pokazuju raznolike rezultate. Vidi se da je u 2023. većina beležila gubitke (nisu sve još objavile rezultate u prošloj godini), piše Forbs Srbija.

Teme

Novo

Društvo

Šta drugi čitaju

IT

Scena