Marta Kos: Proširenje EU je pitanje bezbednosti, prvi put imamo realnu šansu da ujedinimo kontinent
Ona je zemlje kandidate za EU nazvala "slepim tačkama" kontinenta (blind spots) koje se moraju "otkloniti kako bi Evropa opstala u borbi politika moćnih koje su ponovo zavladale svetom".
"I jednom za svagda moramo da prestanemo da očekujemo od drugih da rade naš posao i odlučuju o bezbednosnoj arhitekturi našeg kontinenta. Ako Evropljani žele mesto za svojim sopstvenim stolom, moramo biti sposobni da delamo i pokažemo jedinstvo", rekla je ona na predstavljanju nove analize briselskog Centra za evropske politike (EPC) "Test vremena: Permapromene kroz proširenje i reformu EU".
Istakla je da Unija danas na mnogo načina plaća cenu, jer nije delala u prošlosti i predugo bila zagledana u sebe.
"Nismo delovali dovoljno odlučno na Zapadnom Balkanu i do 2022. nismo ni razmišljali o članstvu Ukrajine i Moldavije. Sada moramo da uradimo posao pod mnogo težim okolnostima", rekla je.
Mnogi su, poput Habzburga, Rimljana, Napoleona, rekla je, pokušali da ujedine kontinent, ali sada je po prvi put realna šansa da se to dogodi.
"Proširenje više nije isto, dešava se dosta promena. Suočeni smo ne samo sa Rusijom, već se suočavamo i sa povlačenjem SAD iz našeg direktnog susedstva, čime opada decenijama stara poliitka podrške demokratskim glasovima, nezavisnim medijima i efikasnom pravosuđu. To predstavlja direktan bezbednosni izazov. Danas je jasno da, ako želimo mir i bezbednost na našem kontinentu, mi Evropljani moramo da preuzmemo odgovornost za svoju budućnost", rekla je Kos.
U novoj analizi briselskog Centra za evropske politike (EPC) navodi se da je EU ušla u eru uzastopnih i sve većih kriza - permakriza, i da bi ostala relevantna unutar i van Evrope njene članice moraju da prihvate logiku "permapromene", da se kao odgovor na transformativne krize stalno prilagođavaju. Za EU i njene članice, suočene sa geopolitičkim i geoekonomskim potresima, imperativi su proširenje i reforme, navodi se.
Autori analize "Test vremena: Permapromene kroz proširenje i reformu EU" ne slažu se sa mnogim sumnjičavim glasovima iz Brisela, prestonica EU i zemalja na putu ka članstvu koji smatraju da Unija neće moći da se širi i produbljuje u narednim godinama. Oni su uvereni da Evropljani ponovo mogu da određuju zajedničku budućnost i ističu da je širenje i reformisanje EU stvar političkog izbora.
Prema mišljenju autora, proširenje i unutrašnja reforma EU su neophodni i treba ih razmatrati zajedno - da bi ispunila obećanje kandidatima, Unija mora da prilagodi svoj operativni sistem a da bi svoje upravljanje prilagodila za budućnost, EU treba da misli o EU sa 30+ članica.
Kos je takođe danas istakla da pitanje ispunjenja reformi više nije dovoljno, te da za nju proširenje predstavlja pitanje bezbednosti i ujedinjenja Evrope.