Ministarka: Dekarbonizacija energetskog sektora i nulta emisija štetnih gasova do 2050. godine
Životna sredina
| 19.06.2025
|
access_time
11:20
Foto: Ministarstvo ruradstva i energetike/Nenad Kostić
"Jugoistočna Evropa mora više da sarađuje sa susednim zemljama i EU, da razmatra i nove tehnologije poput malih modularnih nuklearnih reaktora da bi prevazišla ove izazove i održivo sprovela energetsku tranziciju", rekla je Đedović Handanović je na samitu Fajnenšel tajmsa o energetskoj tranziciji u Atini, prenelo je Ministarstvo u saopštenju.
Ona je ocenila da su infrastrukturno povezivanje u Jugoističnoj Evropi i izgradnja povezanog i efikasnog tržišta, ključni po sigurnost snabdevanja strujom, gasom, naftom, pouzdanosti isporuka i obezbeđivanja prihvatljivih cena nabavke energenata.
"Regionalno i globalno posmatrano, gotovo sve zemlje imaju slične ciljeve u energetskom sektoru - veću energetsku bezbednost i sigurnost, dekarbonizaciju proizvodnje električne energije i transporta, diversifikaciju izvora i ruta snabdevanja energentima", kazala je Đedović Handanović.
Dodala je da se sve zemlje suočavaju i sa sličnim izazovima - nestabilnim geopolitičkim kontekstom koji ima finansijske posledice, dovodi do poremećaja u lancima snabdevanja i prekidima transportnih pravaca u uslovima rastuće potrošnje energenata.
Ministarka je rekla da Srbija i u gasnom sektoru i na prenosnoj mreži aktivno radi na povezivanju sa susedima, jačajući energetsku bezbednost i regionalnu saradnju.
"Posebno važnu ulogu imaju nove gasne interkonekcije sa Severnom Makedonijom i Rumunijom koje treba da izgradimo u naredne tri godine, novi naftovod ka Mađarskoj, završetak Transbalkanskog koridora koji nas na prenosnoj mreži povezuje sa Rumunijom, BIH, Crnom Gorom i Italijom i Panonski koridor ka Mađarskoj", rekla je Đedović Handanović.
Teme
Prijavite se na newsletter Zelene Srbije
Životna sredina
Novo
Ekonomija
Šta drugi čitaju
Društvo
Naslovne strane za subotu, 12. jul 2025. godine
pre 13 sati