Francuska obaveštajna služba: Kina potkopavala prodaju francuskog vodećeg lovačkog aviona Rafal
Svet
| Izvor: Beta-AFP
| 06.07.2025
|
access_time
12:50
Nalazi francuske obaveštajne službe u koje je uvid imala agencija Asošijejted pres, kažu da su vojni atašei u kineskim ambasadama predvodili napad na potkopavanje prodaje Rafala, nastojeći da ubede zemlje koje su ga već naručile, posebno Indoneziju, da ne kupuju više i da podstaknu druge potencijalne kupce da se odluče za avione kineske proizvodnje. Nalaze je sa AP-om podelio francuski vojni zvaničnik pod uslovom da se ne identifikuju on i obaveštajna služba.
Četiri dana indijsko-pakistanskih sukoba u maju bili su najozbiljniji poslednjih godina između ta dva suseda sa nuklearnim oružjem i uključivali su borbe desetina aviona. Vojni zvaničnici i istraživači od tada istražuju detalje o tome kako se pakistanska vojna oprema kineske proizvodnje – posebno ratni avioni i rakete za borbu u vazduhu, pokazala u odnosu na oružje koje je koristila Indija, posebno na lovce Rafal.
Prodaja Rafala i drugog naoružanja je veliki posao za francusku odbrambenu industriju i pomaže naporima Vlade da ojača veze sa drugim zemljama, uključujući i Aziju gde Kina postaje dominantna regionalna sila.
Pakistan je tvrdio da je njegovo Ratno vazduhoplovstvo oborilo pet indijskih aviona tokom borbi, uključujući tri Rafala. Francuski zvaničnici kažu da je to u zemljama koje su kupile tog lovca od francuskog proizvođača Avijacija Daso izazvalo pitanja o njihovom učinku.
Indija je priznala gubitke aviona, ali nije rekla koliko.
Načelnik francuskog Ratnog vazduhoplovstva, general Žerom Belanže, rekao je da je video dokaze koji ukazuju na samo tri indijska gubitka: po jedan Rafal, Suhoj ruske proizvodnje i Miraž 2000 koji je francuske proizvodnje, ali mnogo ranije generacije. To je bio prvi poznati gubitak u borbi Rafala kojeg je Francuska prodala u osam zemalja.
"Naravno, sve te zemlje koje su kupile Rafale, postavile su sebi pitanja", rekao je Belanžer.
Francuski zvaničnici se bore da zaštite reputaciju svog aviona, suprotstavljajući se, kako oni kažu, usmerenoj kampanji potcenjivanja Rafala i dezinformacija na interentu što su radili Pakistan i njegova saveznica Kina.
Kažu da je kampanja uključivala viralne objave na društvenim mrežama, manipulisane slike koje prikazuju navodne ostatke Rafala, sadržaj generisan veštačkom inteligencijom i prikaze u video-igrama za simulaciju borbe. Više od 1.000 naloga na društvenim mrežama, novokreiranih posle izbijanja sukoba Indije i Pakistana, takođe je širilo narativ o kineskoj tehnološkoj superiornosti, kažu francuski istraživači specijalizovani za onlajn dezinformacije.
Francuski vojni zvaničnici kažu da nisu bili u mogućnosti da direktno povežu onlajn potcenjnivanje Rafala s kineskom državom.
Ali francuska obaveštajna služba je saopštila da su vojni atašei ambasada Kine ponavljali isti narativ na sastancima sa zvaničnicima bezbednosti i odbrane drugih država, tvrdeći da su Rafali indijskog ratnog vazduhoplovstva loše funkcionisali i reklamirajući oružje kineske proizvodnje.
Vojni atašei su usmerili svoje lobiranje na zemlje koje su naručile Rafale i potencijalne kupce, saopštila je obaveštajna služba. Navedeno je da su francuski zvaničnici saznali za sastanke od država s kojima je kontaktirano.
Ministarstvo nacionalne odbrane u Pekingu je reklo za AP: "Te tvrdnje su čiste neosnovane glasine i klevete. Kina je dosledno održavala obazriv i odgovoran pristup vojnom izvozu, igrajući konstruktivnu ulogu u regionalnom i globalnom miru i stabilnosti".
Poslednjih godina, Kina je pojačala kampanje dezinformacija na globalnim platformama društvenih medija poput X, Instagrama i Fejsbuka, koristeći mreže državno sponzorisanih influensera, sajtove koji se predstavljaju kao novinske organizacije i lažne naloge na društvenim mrežama da bi širila narative Pekinga.
Francusko Ministarstvo odbrane je saopštilo da Rafal jeste bio meta "ogromne kampanje dezinformacija" koja je "nastojala da promoviše superiornost alternativne opreme, posebno kineskih projekata".
"Rafal nije slučajno ciljan. To je visoko sposoban lovac, izvezen u inostranstvo i raspoređen u zonama velike vidljivosti", napisalo je Ministarstvo odbrane na svojoj veb stranici.
"Rafal je takođe bio ciljan jer predstavlja stratešku francusku ponudu. Napadajući avion, određeni akteri su pokušali da potkopaju kredibilitet Francuske i njenu odbrambenu industrijsku i tehnološku bazu. Kampanja dezinformacija stoga nije ciljala samo avion, već šire, na sliku o strateškoj autonomiji Francuske, pouzdanosti njene industrije i o čvrstini njenih partnerstava".
Avijacija Daso je prodala 533 Rafala, uključujući 323 za izvoz u Egipat, Indiju, Katar, Grčku, Hrvatsku, Ujedinjene Arapske Emirate, Srbiju i Indoneziju.
Indonezija je naručila 42 aviona i razmatra kupovinu još.
Kina se možda nada da će oslabiti vojne veze koje Francuska gradi sa državama Azije šireći zabrinutost prema opremi koju Feancuska isporučuje, rekao je Džastin Bronk, specijalista za vazduhoplovstvo u Kraljevskom institutu ujedinjenih službi, institutu za odbranu i bezbednost u Londonu.
"Sa stanovišta ograničavanja uticaja zapadnih zemalja u Indo-pacifičkom regionu, imalo bi smisla da Kina koristi performanse pakistanskih sistema naoružanja – ili barem navodne performanse u obaranju barem jednog Rafala kao sredstvo za potkopavanje njegove atraktivnosti kao izvoznog proizvoda", rekao je on.
Dodao je da su "svakako videli priliku da naštete izgledima francuske prodaje u tom regionu".
Teme
Svet
Dnevni evropski servis
Ekonomija
Šta drugi čitaju
Tenis
Sabalenka u četvrtfinalu Vimbldona
pre 1 sat