Web Analytics
Pokrenuta inicijativa za upozorenje Međunarodnom birou za izložbe na probleme u vezi sa Ekspo 2027. - BetaRS

Pokrenuta inicijativa za upozorenje Međunarodnom birou za izložbe na probleme u vezi sa Ekspo 2027.

Politika | Izvor: Beta | 15.07.2025 | access_time 18:10
Pokrenuta inicijativa za upozorenje Međunarodnom birou za izložbe na probleme u vezi sa Ekspo 2027.
Građani i nevladine organizacije iz Srbije potpisuju inicijativu za upućivanje zvaničnog obaveštenja Međunarodnom birou za izložbe (BIE) o sistemskim kršenjima zakona, korupciji i bezbednosnim rizicima u vezi sa međunarodnom specijalizovanom izložbom Ekspo 2027. koja bi trebalo da bude u Beogradu.

U dokumentu koji će biti upućen generalnom sekretaru BIE Dimitriju Kerkencesu (Kerkentzes), članovima Izvršnog odbora BIE i svim delegacijama država-članica BIE, piše da se zvaničnim obaveštenjem ta organizacija "upozorava na ozbiljna, verodostojna i dokumentovana kršenja zakona" u vezi sa izložbom Ekspo 2027.

Navodi se da se zvanično obaveštenje zasniva na javno dostupnim informacijama, zvaničnim dokumentima, istraživačkim izveštajima i stručnim analizama i da su predstavljeni dokazi "udžbenički primer zarobljavanja države, gde je vladin aparat sistematski korumpiran da bi služio privatnim interesima na račun javnog blagostanja".

"Ovo ne predstavlja samo izolovane slučajeve korupcije, već sveobuhvatnu subverziju demokratskog upravljanja i vladavine prava. Integritet pokreta Svetske izložbe i bezbednost miliona potencijalnih posetilaca zavise od brze i odlučne akcije Međunarodnog biroa za izložbe. Istorija je pokazala da međunarodne organizacije koje ne reaguju na verodostojne dokaze o korupciji, trpe trajnu štetu po svoj legitimitet i efikasnost", piše u dokumentu.

U dokumentu, koji se može potpisati na adresi https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSc_0rwHXPVHzxgEknCxqyh-KTnYC7nBHSE6_rssaBwFYajyFw/viewform, navode se i neposredni rizici: bezbednosni, finansijski, ekološki, reputacioni i pravni.

"Iako BIE ima nadzornu ulogu i nema direktnu operativnu kontrolu nad aktivnostima zemlje domaćina, nepostupanje po verodostojnim dokazima o korupciji i kršenju bezbednosnih i drugih propisa moglo bi dovesti do značajnih reputacionih i institucionalnih rizika. Takva neaktivnost može potkopati legitimitet BIE, izazvati kontrolu država članica i međunarodnih tela i oslabiti integritet pokreta Svetske izložbe", piše u dokumentu.

Dodaje se da su navedena pitanja "izuzetno ozbiljna" i da "zahtevaju hitnu pažnju i delovanje BIE kako bi bila sprečena nepovratna šteta po instituciju Svetskih izložbi i zaštićeni javna bezbednost i resursi".

"Od dana prijema ovog obaveštenja, Međunarodni biro za izložbe neće moći da tvrdi da nije znao za pomenute probleme", piše u formalnom obaveštenju čije će kopije biti poslate Generalnom direktoratu Evropske komisije za susedstvo i proširenje, Kancelariji Ujedinjenih nacija za droge i kriminal, Organizaciji za ekonomsku saradnju i razvoj, organizaciji Transparensi internešenel, Evropskoj banci za obnovu i razvoj, Evropskoj investicionoj banci, Savetu Evrope i relevantnim diplomatskim misijama u Beogradu.

U zvaničnom obaveštenju, između ostalog, piše da je Skupština Srbije usvojila poseban zakon (lex specialis) "koji fundamentalno potkopava vladavinu prava", omogućavanjem da se ugovori vredni do milijardu evra dodeljuju bez konkurentskog nadmetanja, suspenzijom primene osnovnih zakona i onemogućavanjem pravne zaštite pogođenih strana.

Vlada Srbije nije uspostavila nikakav nezavisni mehanizam nadzora za izložbu Ekspo 2027, određenim subjektima su dodeljeni vredni ugovori bez javnih tendera, a dokazi ukazuju na sistematsko loše upravljanje finansijama i njihovo pogrešno predstavljanje, piše u obaveštenju.

Navodi se i da je početni budžet povećan sa jedne na 18 milijardi evra i da poseban zakon dozvoljava da se građevinski radovi izvode bez potrebnih dozvola duže od dve godine, uz tehničke preglede koje sprovode sami izvođači radova.

Srpska akademija nauka i umetnosti (SANU) izdala je zvanično upozorenje u februaru 2025. godine u kojem se navodi da projekat Ekspo predstavlja rizik od "nepovratne štete po životnu sredinu" i da ugrožava vodovodnu infrastrukturu Beograda, piše u dokumentu.

Dodaje se da je površina koju obuhvata projekat povećana 684 odsto - sa 119 na 813 hektara, bez opravdanja, i da država otkupljuje zemljište koje je prethodno privatizovano po cenama do 100 puta većim od prvobitne prodajne cene.

U dokumentu piše i da je, zaključno sa martom 2025. godine, više od 100.000 građana Srbije potpisalo peticiju kojom se zahteva otkazivanje izložbe Ekspo 2027, i da su opozicione političke stranke zvanično tražile da Biro oduzme Srbiji licencu za domaćinstvo te izložbe.

Potpisnici od Međunarodnog biroa za izložbe, između ostalog, zahtevaju da brzo počne konsultacije s državama članicama da bi se istražilo uspostavljanje nezavisnog mehanizma za praćenje izložbe Ekspo 2027 u Beogradu.

Zahtevaju i da Biro omogući formiranje međunarodnog stručnog panela stručnjaka za pravo, finansije, bezbednost u građevinarstvu i zaštitu životne sredine radi sveobuhvatne procene usklađenosti beogradskog Ekspa s međunarodnim standardima.

Od Biroa se zahteva i da se angažuje sa vlastima Srbije da bi tražio obnavljanje pune primene zakona o javnim nabavkama, uspostavljanje nezavisnih mehanizama nadzora, usklađenost sa svim propisima o bezbednosti i zaštiti životne sredine i punu transparentnost u vezi sa svim ugovorima i rashodima.

U dokumentu se navodi i da se zvanično obaveštenje podnosi u skladu sa Principima sadržanim u Konvenciji o međunarodnim izložbama iz 1928. godine, Konvencijom Ujedinjenih nacija protiv korupcije, čija je Srbija potpisnica, osnovnim principima transparentnosti, dobrog upravljanja i vladavine prava, mandatom BIE da obezbedi integritet svetskih izložbi i odgovornošću građana da obaveste međunarodne institucije o pretnjama po javni interes.

Teme

Novo

Društvo

Šta drugi čitaju

Ekonomija

Fudbal

Zelena Srbija

IT