Web Analytics
Voda svakodnevno stiže kravama i konjima na Suvoj planini - BetaRS

Voda svakodnevno stiže kravama i konjima na Suvoj planini

Životna sredina | Izvor: Beta | 22.07.2025 | access_time 16:50
Voda svakodnevno stiže kravama i konjima na Suvoj planini
Foto: BETA/Saša Đorđević
Od kako su pre nedelju dana cisterne krenule da dovoze vodu na Suvu planinu za krdo sa 1.000 krava i oko 300 konja, vode na pojilištu "Rakoš" ima dovoljno i životinje više nisu žedne, potvrdili su danas stočari koje je reporterka agencije Beta zatekla na toj planini u jugoistočnoj Srbiji.

Kazali su da jedna cisterna niškog Javno-komunalnog preduzeća "Mediana" poslednjih dana svakodnevno dovozi vodu i pojilište je puno, a bez toga bi bilo prazno jer je izvor skoro potpuno presušio.

Radiša Jovanović iz belopalanačkog sela Kosmovca rekao je za agenciju Beta da je sada na "Rakošu" mali broj konja i krava, jer kada se napiju vode, odlaze na pašu kilometrima daleko.

"Onih nekoliko dana koliko nije bilo vode na pojilištu, bilo je zaista strašno. Bilo je jezivo. Životinje su pristizale sa svih strana, a vode nije bilo, pa su bile veoma uznemirene. Zamalo da bude i uginuća - jedna je krava pala pored izvora i jedva smo je spasli", kazao je Jovanović.

Po njegovim rečima, još su njegovi preci čuvali krave i ovce na Suvoj planini, a godinama njegov sin i on tu čuvaju krave i kaže da ne pamte sušu kakva je poslednjih godina.

"Drugačija je bila klima, kiša je stalno padala. Sada se sve promenilo. Suša je velika. Ovo je prirodna katastrofa", rekao je Jovanović.

Kazao je da su vlasnici konja i krava s područja opština Bela Palanka i Gadžin Han minulog proleća pokušali da sami dugoročno reše problem nestašice vode za krave i konje na Suvoj planini, ali nisu uspeli.

"Dovodili smo jednu ekipu da nađe podzemnu vodu da bismo iskopali arteški bunar. Kopali smo na tri mesta po 100 metara i nigde se nije pojavila voda. Nisu mogli dublje jer mašine to ne mogu. Videćemo sada ako možemo da pribavimo neka sredstva pa da kopamo dublje. Ukoliko nađemo ta jezera u dubini, ako ih negde ima", rekao je Jovanović.

Po njegovim rečima, vlasnici krava i konja prikupljaju "po neku paru" da bi platili dovoženje vode i tokom narednih meseci, sve dok ne počnu da pada jača kiša.

"Zahvalni smo predsednicima opština Gadžin Han i Bela Palanka što su se dogovorili sa 'Medianom' da nam doveze vodu kada je bilo najpotrebnije", rekao je Jovanović.

Stočari na "Rakošu" su kazali da ne bi brinuli za dopremanje vode narednih nedelja i meseci kada bi svi vlasnici konja i krava bili podjednako odgovorni.

Međutim, kažu oni, sada jedni daju 1.000 dinara po grlu za dopremanje vode i redovno obilaze životinje, dok drugi neće da daju novac, niti brinu o svojim kravama i konjima, već se oslanjaju na one koji redovno obilaze svoje životinje na ispaši.

Kazali su, da će ponovo najesen pokušati da prikupe novac, uprkos mnogim neodgovornim vlasnicima, da bi ponovo angažovali firmu za bušenje, ne bi li našli podzemnu vodu.

Od države će, dodali su, jedino tražiti da im nađe stručnjake koji bi locirali gde su podzemne vode, da ne bi uzalud plaćali bušenje.

Teme

Prijavite se na newsletter Zelene Srbije

Životna sredina