U objavi na društvenim mrežama u utorak, Stejt department, bez navođenja bilo kakvih detalja, naveo je da se hiljade ljudi osuđuju zbog kritikovanja sopstvenih vlada. Slične izjave dao je američki potpredsednik DŽ. D. Vens ranije ove godine.
"Ova orvelovska poruka (EU) neće prevariti SAD. Cenzura nije sloboda", dodaje se.
Stejt department je potom, kako se čini, povezao tu tvrdnju sa Zakonom o digitalnim uslugama, pravilnikom Evropske unije o tehnologiji i društvenim medijima.
"Sve što Zakon o digitalnim uslugama štiti jesu evropski lideri (koje taj zakon štiti) od njihovog sopstvenog naroda“, piše Stejt department.
Nekoliko američkih društvenih mreža, uključujući Metu i X, suočilo se sa pravnim postupcima u skladu sa Zakonom o digitalnim uslugama, koji je stupio na snagu 2022. godine.
U međuvremenu, američke vlasti sve više proveravaju objave stranaca koji žele da uđu u zemlju, uključujući i studente, a Stejt department je naložio konzularnim službenicima da budu na oprezu zbog „bilo kakvih naznaka neprijateljstva prema građanima, kulturi, vladi, institucijama ili osnovnim principima SAD“.
Saopštenje Stejt departmenta izgleda da je nastavak prethodne kritike Trampove administracije u vezi sa pravilima EU o moderiranju sadržaja.
U martu je predsednik Federalne komisije za komunikacije SAD, Brendan Kar, upozorio da EU propisi ugrožavaju slobodu govora.
Vens je na Minhenskoj konferenciji o bezbednosti u februaru napao evropske vlade, osuđujući ono što je nazvao "odstupanjem Evrope od nekih od njenih najosnovnijih vrednosti".
Državni sekretar Marko Rubio je u maju najavio novu politiku viznih ograničenja usmerenu na strane zvaničnike koji su saučesnici u cenzurisanju onoga što Amerikanci objavljuju na mreži, izdvajajući Latinsku Ameriku i Evropu.