Iako je pitanje eutanazije i potpomognutog umiranja i dalje kontroverzno širom sveta, sve veći broj zemalja ima ili razmatra usvajanje zakona o tome, što se pripisuje promeni stavova, napretku medicinske tehnologije i starenju populacije.
U brifingu Evropskog parlamenta o zakonodavstvu o eutanaziji u EU navodi se da nekoliko članica predvodi sa promenama zakona na tom planu i svaka je osmislila rešenja kako bi se izbegle zloupotrebe.
Ističe se da ni zakoni EU, ni Evropska konvencija o ljudskim pravima, ne sadrže odredbe koje sprečavaju članice EU da donose zakone o eutanaziji.
Kao odgovor na pitanje evroposlanika, Evropska komisija je jasno stavila do znanja da EU nije nadležna da se bavi tim pitanjem.
U četiri članice EU - Belgiji, Španiji, Luksemburgu i Holandiji, na snazi su zakoni koji dozvoljavaju da lekar sprovede eutanaziju.
Nemačka, Italija i Austrija dovoljavaju samo asistirano samoubistvo.
U brifingu se navodi da su Holandija i Belgija, prve članice EU koje su dozvolile eutanaziju, tokom godina beležile sve veći broj ljudi koji su podneli zahtev za eutanaziju ali da studije ne pokazuju da je zakon doveo do nekih zloupotreba.
Trenutno nekoliko članica radi na zakonodavstvu o eutanaziji ili potpomognutom umiranju, uključujući Irsku, Francusku, Kipar, Maltu, Portugal i Sloveniju.
Kako se navodi u studiji, portugalski parlament je usvojio zakon 2023. ali zbog veta predsednika Portugala i odluka Ustavnog suda još nije stupio na snagu.
Na globalnom nivou, studija iz 2023. pokazala je da su građani 33 od 35 zemalja sa visokim prihodima u poslednjih 40 godina postali pozitivniji u vezi sa eutanazijiom.
Na sajtu Svetske federacije društava za pravo na smrt navodi se da 11 zemalja, kao i neke države u SAD i Australiji, dozvoljavaju potpomognuto umiranje, uključujući, u nekim slučajevima, eutanaziju koju sprovode lekari.
Više članica EU radi na zakonima o eutanaziji
Vesti
| 23.09.2025
|
access_time
13:20