Web Analytics
Kapetanović (RCC) u Londonu o održivom razvoju Zapadnog Balkana - BetaRS

Kapetanović (RCC) u Londonu o održivom razvoju Zapadnog Balkana

Region | Izvor: Beta | 22.10.2025 | access_time 18:20
Kapetanović (RCC) u Londonu o održivom razvoju Zapadnog Balkana
BETAPHOTO/RCC/Office of Chairwoman of the Council of Ministers of Bosnia and Herzegovina
Generalni sekretar Saveta za regionalnu saradnju (RCC) Amer Kapetanović predstavio je kolektivno nastojanje regiona Zapadnog Balkana da unapredi održivi razvoj na samitu lidera u okviru Berlinskog procesa u Londonu, saopštio je danas RCC. 

Domaćin samita je bio premijer Velike Britanije Kir Starmer, a na njemu su se okupili lideri sa Zapadnog Balkana i drugih zemalja Evrope, koji su razgovarali o tri glavna prioriteta za region - migracijama, sigurnosti i rastu.

Predstavljajući kolektivno nastojanje regiona da unapredi održivi razvoj, Kapetanović je predstavio paket od petnaest mera čiju pripremu je koordinirao RCC, a koje se odnose na održive investicije, Zelenu agendu, regionalno turističko brendiranje i prenosivost socijalnih prava, navodi se u saopštenju. 

Lideri su podržali sve mere koje su resorni ministri sa Zapadnog Balkana dogovorili na ministarskom sastanku o Zelenoj agendi u Dubrovniku, kao i na sastanku ministara ekonomije u Londonu, koji su održani ranije ovog meseca.  

"Rezultati govore sami za sebe. Petnaest konkretnih mjera čiju pripremu je predvodio RCC, a koje će utrti put još snažnijoj saradnji na polju održivih investicija, zelene tranzicije, turizma i socijalnih prava. Takođe, zadovoljstvo mi je pozdraviti pristupanje Velike Britanije Odboru Saveta, koje se pridružuje klubu 25 vlada i Evropske unije (EU) koji zajedno rade da bi naš region bio bolje povezan, otporniji i da kontinuirano napreduje ka evropskom članstvu. Zajedno imamo stvarnu priliku da region održimo na putu kontinuiranog rasta i usklađivanja", rekao je Kapetanović.

On je naveo i važnost brzog ispunjavanja obaveza koje su dogovorene u okviru Berlinskog procesa i dodao da 82 odsto građana Zapadnog Balkana veruje da se regionalnom saradnjom poboljšava politička, ekonomska i sigurnosna situacija, jer regionalna saradnja donosi vidljive rezultate.

Lideri su na samitu pohvalili doprinos RCC i ponovili svoju opredeljenost unapređenju regionalne saradnje u okviru Berlinskog procesa pri čemu su prepoznali ulogu Saveta u koordinaciji i ostvarivanju vidljivih regionalnih rezultata, dodaje se u saopštenju. 

Kapetanović se na marginama samita sastao sa predsedavajućom Veća ministara Bosne i Hercegovine Borjanom Krišto, s kojom je razgovarao o ispunjavanju dogovorenih obaveza i realizaciji aktuelnih regionalnih inicijativa koji koordinira RCC, zaključuje se u saopštenju.

Teme

Dnevni evropski servis

Šta drugi čitaju

Dogodilo se

Zelena Srbija