Nemački portal: EU oseća teret narušenih odnosa Berlina sa Parizom i sa Varšavom
Vesti
| 25.12.2025
|
access_time
11:50
Portal ocenjuje da sa izmakom ove godine između Merca i Makrona postoji mnogo više nesuglasica, nego slaganja, "iako su i kancelar i predsednik strastveni Evropljani".
Kao primere razmimoilaženja navodi sporazum o slobodnoj trgovini sa zemljama Latinske Amerike Merkosur, finansiranje Ukrajine, stav o razgovoru sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom, i zajednički projekat Borbenog vazdušnog sistema budućnosti (FCAS).
Trenutno, između Pariza i Berlina ne preteže harmonija, nego rivalitet, a raniji harmonični odnosi dve velike zemlje su redovno doprinosili i smirivanju bilo kakvih nesuglasica među članicama Evropske unije, piše portal.
Merc je, ocenjuje table.media, u novije vreme pokušao da za Nemačku obezbedi vodeću ulogu u međunarodnim odnosima, ali mu je Makron kontrirao, pošto smatra da takva uloga pripada Francuskoj.
Da druge strane, Makronu su zbog domaćih političkih problema u Francuskoj ruke daleko više vezane nego Mercu, čak i kada je reč o mnogo sitnijim stvarima nego što su rat i mir.
Nemački portal ocenjuje da se situaciji između dve zemlje ni u novoj godini verovatno neće popraviti, već da može da postane još komplikovanija jer predsednički iizbori u Francuskoj treba da budu održani najkasnije na proleće 2027.
Kada je reč o istočnom susedu, Poljskoj, postoji jaz koji ne uspeva da poništi ni lično prijateljstvo i uvažavanje kancelara Merca i poljskog premijera Donalda Tuska, piše table.media.
Njih dvojica se, prema pisanju portala, u strateškom pitanjima u najvećoj meri slažu. Tako obojica žele da pomognu Ukrajini ruskim novcem koji je zamrznut u EU, obojica se zalažu za jačanje istočnog krila NATO i angažuju se na jačanju saobraćajnih veza između Nemačke i Poljske.
Međutim, u Poljskoj su veliko negodovanje izazvale granične kontrole koje je prema istočnom susedu uveo nemački ministar unutrašnjih poslova Aleksander Dobrint, i nije dugo trebalo čekati na recipročnu meru Varšave.
Odnose narušava i kontinuirana rasprava u Poljskoj o ratnim reparacijama koje treba da plati Berlin, a novi nacionalno-populistički predsednik Poljske Karol Navrocki čini sve da opstruira Tuska i njegovu politiku i u zemlji i u inostranstvu.
Tusk nije lično sklon zahtevu opozicione partije Pravo i pravda (PIS), kojoj je Navrocki vrlo blizak, da Nemačka treba da plati 1.500 milijardi evra na ime odštete za zločine nacista u Drugom svetskom ratu.
Istovremeno, Tusk ne sme da ostavi utisak popustljivosti prema Berlinu, ocenjuje portal.