U saopštenju su naveli da je sindikat EPS-a nekada bio među najjačima u Evropi i da nijedna vlast nije smela da se "igra" sa njim, ali da je sada, kako tvrde, podeljen na više struja preko "poverenika" koje je vlast postavila u sindikalni vrh.
"Direktne posledice razbijanja sindikata su pad plata zaposlenih na 110 odsto republičkog proseka (nekad je bio 170 odsto), zapošljavanje nestručnog kadra, napredovanje isključivo po stranačkoj SNS liniji, pljačkanje EPS-a od strane SNS parazitskih firmi preko finansijski prenaduvanih projekata, sklanjanje svih onih koji se ne povinuju SNS interesima, nezapošljavanje novih, mlađih, stručnih kadrova jer retko ko više želi da se zaposli u EPS-u", naveli su iz stranke SRCE u saopštenju.
Dodali su da je situacija još lošija u sindikatima Elektrodistribucije Srbije i Elektromreže Srbije, za koje tvrde da nikada nisu imali snagu kao sindikat u Kolubari, niti su zastupali interese zaposlenih.
"Njihovi čelnici su se nagodili sa rukovodstvom za sopstvene beneficije i potpuno izneverili interese zaposlenih. Ovi sindikati su izgubili svaki kredibilitet. Ide se do te mere da ni izbori za sindikat ne mogu da se sprovedu jer su potpuno namešteni. To je identičan recept koji SNS režim koristi za vlast u Srbiji. A rezultat svega toga je da su zaposleni izgubili volju i iščlanjuju se iz sindikata", istakli su iz stranke SRCE.
Ocenili su da je zbog toga potrebno formirati nove sindikate koji će zastupati interese radnika.
"Postojeće sindikate je nemoguće popraviti jer su u njima duboko ukorenjene osobe koje su se spregnule sa SNS kriminalnom hobotnicom. Kadrovsko čišćenje ovakvih sindikata jednostavno nije moguće. Kao što nije moguće očistiti ni SNS od kriminalaca. Postojeći sindikati EPS, EMS i EDS su obične sluge ovog izdajničkog režima i neće učiniti ama baš ništa da zaštite sopstvene članove", poručili su iz stranke SRCE.