Web Analytics
Ćulibrk: Još 2023. godine smo naslućivali da će Politika ponovo postati vlasnik NIN-a - BetaRS

Ćulibrk: Još 2023. godine smo naslućivali da će Politika ponovo postati vlasnik NIN-a

Društvo | Izvor: Beta | 18.05.2026 | access_time 17:30
Ćulibrk: Još 2023. godine smo naslućivali da će Politika ponovo postati vlasnik NIN-a
Novinar Milan Ćulibrk kazao je danas da su još 2023. godine zaposleni u NIN naslućivali da će izdavačka kuća Politika ponovo postati vlasnik tog nedeljnika, te su zato odlučili da odu iz te redakcije i osnuju nedeljnik "Radar".

Ćulibrk koji je tada bio urednik NIN-a, kazao je za sajt Udruženja novinara Srbije (UNS) da je kompanija Ringier Srbija d.o.o. prenela celokupan vlasnički udeo na direktorku NIN-a Jelenu Drakulić Petrović da bi izbegla reputacioni rizik, ali da je bilo jasno da taj medij neće biti dugo u njenom vlasništvu.

"Naslućivali smo da je prenošenje sa Ringiera na Jelenu Draković bilo samo međukorak, kako Ringier ne bi preuzeo reputacioni rizik da jedno do tada profesionalno i nezavisno glasilo preda u ruke vlasti. Zato je urađen taj međukorak - da bi to formalno uradio neko treći i da bi se oni iz cele priče izvukli 'čistih ruku' ", objasnio je Ćulibrk.

Grupa novinara i urednika koja je tada napustila NIN je, kazao je Ćulibrk, pretpostavila je da će novi vlasnik biti Boban Rajić, koji poseduje Politiku i Večernje novosti.

"Rajić verovatno medije kupuje u ime nekog trećeg, ali nažalost nema dovoljno dokaza koji bi to i potvrdili. Jedino mi je žao što nismo uspeli da sačuvamo najstariji dnevni list i najstariji nedeljnik na Balkanu" - NIN, naveo je on.

U petak je objavljeno da Društvo za novinsko-izdavačku delatnost NIN d.o.o. prenosi vlasništvo nad svojim izdanjima i pravima na brend NIN (Nedeljne informativne novine) kompaniji "Politika novine i magazini" d.o.o. (PNM).

Aleksandar Timofejev koji je od januara 2024. godine bio glavni i odgovorni urednik tog najstarijeg nedeljnog lista na Balkanu, takođe završava svoj angažman, a na njegovo mesto dolazi Luka Mičeta.

Cena transakcije nije navedena u saopštenju, a iz NIN-a navode da će o daljim koracima u razvoju NIN-a javnost obavestiti izdavačka kuća Politika.

NIN je osnovan 1935. godine. Nije izlazio tokom okupacije Jugoslavije u Drugom svetskom ratu, a obnovljen je 1951. godine u Beogradu i ubrzo je postao jedan od najznačajnijih političkih i kulturnih časopisa u Jugoslaviji.

Tokom socijalističkog perioda bio je deo državnog izdavačkog sistema i poslovao u okviru Politike koja je tada predstavljala centralnu medijsku kuću, gde je stekao status važnog političkog nedeljnika.

U NIN-u 1992. je godine izbio štrajk, posle kojeg je izdvojen iz izdavačke kuće Politika i počeo je da radi samostalno.

U martu 2009. godine NIN je privatizovan i prodat kompaniji Ringier za 810 hiljada evra, piše na sajtu Media Ownership Monitor.

Vlasništvo nad kompanijom "NIN d.o.o" prelazi 2023. godine na dugogodišnju direktorku kompanije Ringier Srbija Jelenu Drakulić Petrović, a početkom 2024. godine deo uglednih novinara odlazi iz tog medija zbog, kako su tada naveli, promene uređivačke politike.

Ta grupa novinara je odmah osnovala nedeljnik "Radar" koji posluje u okviru kompanije United Media.

Teme

Novo

Dnevni evropski servis

Šta drugi čitaju

Scena

Dogodilo se

Zabava