Vasiljević: Sud zabranio Špiglu navode o Vučiću i 'safariju'
Savetnica za medije predsednika Srbije Suzana Vasiljević saopštila je da je na osnovu tužbe predsednika Aleksandra Vučića protiv magazina Špigl, sud u Hamburgu zabranio tom nedeljniku da objavljuje i širi navode kojima se stvara sumnja da je predsednik Vučić bio umešan u navodni "safari" - plaćeno ubijanje ljudi tokom opsade Sarajeva 1990-ih godina.
Vasiljević je saopštila da u prvoj ikada podnetoj tužbi protiv jednog medija u ime predsednika Vučića, u tom slučaju protiv nemačkog magazina "Špigl" ("Der Spiegel"), Zemaljski sud (Landesgericht) u Hamburgu doneo privremenu meru.
"Privremenom merom je zabranjeno magazinu Der Spiegel da: dalje objavljuje i širi navode kojima se stvara sumnja da je predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić bio umešan u navodni 'safari' tokom opsade Sarajeva", kazala je Vasiljević a prenela Radio-televizija Srbije.
Po njenim rečima, Sud je zaključio da nisu bili ispunjeni osnovni pravni standardi za te tvrdnje, posebno za pažljivu proveru činjenica i prava na adekvatno izjašnjavanje pre objavljivanja.
"Ova odluka predstavlja važnu potvrdu da i u slučaju politički eksponiranih ličnosti postoje jasni standardi odgovornog i profesionalnog izveštavanja, posebno kada su u pitanju teške i neosnovane optužbe koje mogu ozbiljno da ugroze nečiji ugled", dodala je Vasiljević.