Web Analytics
Danska traži od MOK-a da prizna Grenland i Farska Ostrva kao nezavisne olimpijske komitete - BetaRS

Danska traži od MOK-a da prizna Grenland i Farska Ostrva kao nezavisne olimpijske komitete

Ostalo | Izvor: Beta-AP | 30.06.2026 | access_time 19:00
Danska traži od MOK-a da prizna Grenland i Farska Ostrva kao nezavisne olimpijske komitete
Danska je zatražila od Međunarodnog olimpijskog komiteta (MOK) da prizna njene teritorije Grenland i Farska Ostrva kao nezavisne Nacionalne olimpijske komitete, saopštio je danas danski parlament.

Danski parlament objavio je pismo u kome poziva MOK da prizna poluautonomne teritorije kao nezavisne komitete i da one učestvuju na Olimpijskim igrama pod svojim zastavama.

Oživljavanje dugogodišnjeg olimpijskog predloga iznetog pre 20 godina, dolazi nekoliko nedelja pošto je danska premijerka Mete Frederiksen formirala novu koalicionu vladu. Ona je obećala podršku Grenlandu i protiv je želje američkog predsednika Donalda Trampa da SAD preuzmu ostrvo.

Danski parlament saopštio je će pismo njegovog prezidijuma upućeno MOK-u 18. juna održavati "jasnu i aktuelnu političku posvećenost Danske da podrži poboljšano i ravnopravnije međunarodno učešće Farskih Ostrva i Grenlanda".

MOK priznaje 206 olimpijskih nacionalnih tela, što je 13 više nego što Ujedinjene nacije imaju članica i malo je verovatno da će podržati zahtev Danske.

Politika tog olimpijskog tela od 1996. godine je da priznaje samo nezavisne države, kao što je učinjeno u slučaju Kosova 2014. i Južnog Sudana godinu dana kasnije.

Olimpijska povelja definiše zemlju kao nezavisnu državu koju je priznala međunarodna zajednica.

Dva učesnika u biatlonu sa Grenlanda takmičila su se za Dansku na Zimskim olimpijskim igrama u Milanu i Kortini u februaru.

Farska Ostrva igraju u kvalifikacijama za međunarodna takmičenja od Evropskog prvenstva 1992. i Svetskog prvenstva 1994. godine.

Teme