Trajanovski: Izgradnja autoputa od Skoplja do Kosova očekuje se da počne u avgustu
"Početak izgradnje očekujemo da bude u avgustu ove godine. Rok izgradnje je oko četiri godine, prema dogovoru. Izabran je konsultant, izabran je izvođač, a nadzor je u fazi evaluacije i očekujemo da će brzo biti izabran", rekao je Trajanovski.
Javno preduzeće državni putevi dobilo je danas od Evropske banke za obnovu u razvoj (EBRD) dobio bespovratna finansijska sredstva (grant) za izgradnju preostalih 10,5 kilometara autoputa Skoplje-Blace.
"Novac za grant dolazi iz Investicionog okvira Evropske unije za Zapadni Balkan. Grant je 30,8 miliona evra, a kredit 167,6 miliona evra. Ovim je završena finansijska konstrukcija za izgradnju puta Skoplje-Blace, od petlje Stenkovec do granice sa Kosovom", rekao je Trajanovski, koje potpisao ugovor sa direktorom EBRD za Severnu Makedoniju Fatihom Turkmenogluom.
Direktor Javnog preduzeća za državne puteve Severne Makedonije je napomenuo da je prethodno izgrađeno 1,5 kilometara, tako da je ukupna dužina od raskrsnice Stenkovec kod Skoplja do Kosova 12 kilometara.
"Autoput će imati dve trake u oba smera, svaka širine 3,5 metra, i zaustavnu traku širine 2,5 metra. Ukupna širina puta biće 27 metara", rekao je Trajanovski.
Istakao je da je teren je brdovit i planinski, da je deo masiva Skopske crne gore i da je izuzetno težak za izgradnju.
"Zato je projektom predviđeno pet tunela sa po dve cevi, ukupne dužine pet kilometara, devet mostova dužine 2,5 kilometra, 11 podvožnjaka, četiri galerije za stabilizaciju kosina dužine jednog kilometra i devet potpornih zidova, koji su isto za stabilizaciju kosina", rekao e Trajanovski.
Autoput Skoplje-Blace će graditi konzorcijum koji predvodi makedonska kompanija "Granit".