Web Analytics
U ergeli Ljubičevo savladan krpeljski encefalitis - BetaRS

U ergeli Ljubičevo savladan krpeljski encefalitis

Društvo | 23.03.2017 | access_time 09:15
U ergeli Ljubičevo savladan krpeljski encefalitis
U ergeli u Ljubičevu dva grla obolela su od krpeljskog encefalitisa, a mere zaštite i suzbijenja preduzete su odmah na 200 hekatara ergele.

Kako je agenciji Beta rečeno od dva obolela grla jedno je uginulo, a drugo je uspavano.

Karantin i vanredne mere uvedene su u utorak 22. marta i sistematično je zaprašeno 200 hektara ergele Ljubičevo i dezinfikovano čitavo područje.

"Ovakve situacije uvek su moguće. Krpelja, komaraca i prenosilaca drugih zaraza uvek će biti. Najmanji parazit može da napravi najveću štetu, ali smo pojavu odmah uočili i reagovali", rekao je direktor ergele Mirko Stojanović.

Zaprašeni su ergela i okolina, sve zatravnjene površine i hipodrom u Požarevcu na 50 hektara.

Direktor "Ljubičeva" ponovio je da je bolest maksimalno brzo dijagnostifikovana i potvrdjena, ali da je slično učinjeno i sa drugim merama, poput uvodjenja vanredne situacije i dezinsekcije.

"Razume se da su veterinarska inspekcija, Veterinarski fakutlet i Zavod za javno zdravlje i Gradska uprava od prvog simptoma bolesti bili uključeni. Površina ergele je zaprašena najbrže što su vremenski uslovi dozvolili. Procenjeno je da je jučerašnji dan bio idealan za akciju", naglasio je Stojanović.

Pored Ljubičeva, preventivno je zaprašen i hipodrom u Požarevcu.

Teme

Novo

Dnevni evropski servis

Šta drugi čitaju

Scena

Dogodilo se

Zabava