Putin na Arktiku da bi potvrdio prisustvo Rusije
Svet
| 30.03.2017
|
access_time
00:10
Njegova poseta Arktiku deo je napora Rusije da potvrdi svoje prisustvo u tom regionu bogatom naftom, navela je američka agencija AP.
Putin je posetio arhipelag Zemlja Franje Josifa koji obuhvata ostrva na kojima je ruska vojska nedavno izgradila pistu i radi na otvaranju stalne baze.
Kremlj je naveo da je potvrdjivanje prisustva Rusije na Arktiku medju glavnim prioritetima u jeku pojačanih tenzija zbog rivalstva u tom regionu za koji se veruje da sadrži i do jedne četvrtine ukupnih još neotkrivenih svetskih rezervi nafte i gasa.
"Prirodni izvori, koji su najvažniji za ekonomiju Rusije, koncentrisani su u ovom regionu", ocenio je Putin, prenele su ruske agencije.
Predsednik Rusije je naveo da se vrednost sirovina na Arktiku procenjuje na 30 hiljada milijadri dolara.
Rusija, SAD, Kanada, Danska i Norveška pokušavaju da steknu nadležnost nad delovima Arktika, dok smanjivanje polarnog leda otvara mogućnosti za podmorsku eksploataciju.
Teme
Svet
Dnevni evropski servis
Ekonomija
Šta drugi čitaju
Tenis
Pročitajte vise
pre 11 sati
Devizni kurs: Evro sutra 117,38 dinara
pre 12 sati
Borba bez milosti paradajzom u Španiji
pre 1 dan
Devizni kurs: Evro sutra 117,38 dinara