Web Analytics
Premijer Iraka proglasio pobedu u Mosulu, SAD čestitale iračkoj vojsci - BetaRS

Premijer Iraka proglasio pobedu u Mosulu, SAD čestitale iračkoj vojsci

Svet | 10.07.2017 | access_time 20:20
Premijer Iraka proglasio pobedu u Mosulu, SAD čestitale iračkoj vojsci
Irački premijer Hajder Al-Abadi proglasio je danas u Mosulu pobedu nad ekstremistima Islamske države, posle devet meseci teških borbi za taj grad na severu Iraka.

U obraćanju iz male baze u starom delu Mosula, gde se borbe vode već danima, Al-Abadi je rekao da su iračke snage ostvarile pobedu zahvaljujući "krvi (iračkih) mučenika".

On je prethodnih dana proglašavao pobedu iako su sukobi još trajali, a juče je posetio Mosul da čestita iračkim vojnicima.

Nekoliko sati pred njegovo današnje obraćanje borbe su još trajale i nije bilo poznato da li su i poslednji ekstremisti poraženi.

Medjunarodna koalicija pod vodjstvom SAD čestitala je iračkoj vojsci na preuzimanju Mosula od džihadista posle obraćanja Al-Abadija.

Američka centralna komanda saopštila je da "iako još postoje oblasti mosulskog Starog grada koje treba očistiti od eksplozivnih uredjaja i eventualnih skrivenih boraca Islamske države", iračke snage "sada drže Mosul čvrsto pod svojom kontrolom".

Iračka vojska je uz podršku SAD u oktobru započela veliku operaciju preuzimanja Mosula, drugog najvećeg iračkog grada koji je Islamska država zauzela u leto 2014. godine, kada je osvojila veliki deo teritorije severnog i centralnog Iraka.

Prethodnih dana iračke snage svele su teritoriju pod kontrolom džihadista na prostor manji od kvadratnog kilometra.

Tokom bitke za Mosul poginule su hiljade ljudi, a raseljeno je više od 897.000 ljudi.

Teme

Ekonomija

Šta drugi čitaju

Borilacki sportovi

Hronika