Web Analytics
Medjunarodna konferencija o biomasi u Novom Sadu - BetaRS

Medjunarodna konferencija o biomasi u Novom Sadu

Zelena Srbija | 16.11.2017 | access_time 15:50
Medjunarodna konferencija o biomasi u Novom Sadu
Ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Branislav Nedimović izjavio je danas u Novom Sadu da u Srbiji postoji pravni okvir za korišćenje biomase kao izvora energije, ali da ne postoji dovoljno razvijena svest o potrebi da se ona počne koristiti.

"Postoji pravni okvir za to, mi imamo zakon koji se tiče javno-privatnog partnerstva. Ako imate dovoljno kapaciteta, udjite u to, jer to donosi dobit, ali istovremeno morate biti obazrivi sa izvorima energije", rekao je Nedimović je na dvodnevnoj Medjunarodnoj konferenciji "Biomasa - potencijal za rast" u Skupštini Vojvodine.

Nedimović je naglasio da je jedna od najvećih prepreka u Srbiji nepostojanje organizovanog tržišta biomase, te da će to biti zadatak koji se u predstojećem periodu mora rešiti.

Prema njegovim rečima, "neće biti lako omasoviti upotrebu biomase", te zbog toga "svi nosioci funkcija na lokalnom nivou moraju hrabro da udju u taj posao".

Predsednik Skupštine Vojvodine Ištvan Pastor rekao je u uvodnom izlaganju da pripreme za snažnije korišćenje biomase podrazumevaju, ne samo mapiranje potencijala biomase Vojvodine danas, nego formulisanje strategije koja će objasniti kako postojeće resurse i potencijale prevesti u kvalitetan svakodnevni život.

"Strategije korišćenja biomase moraju da posvete posebnu pažnju očuvanju resursa zemljišta, vode i vazduha kao i zaštiti životne sredine, sprečavanju zagadjenja zemljišta i podzemnih voda. Ali kada strategije prevedemo u realni život, sudaramo se sa brojnim predrasudama i dilemama", rekao je Pastor.

Medjunarodnu konferenciju "Biomasa – potencijal za rast" organizuje pokrajinski parlament u saradnji sa Skupštinom evropskih regija (AER) i Nacionalnom asocijacijom za biomasu (SERBIO), a održava se danas i sutra u Novom Sadu.

Na konferenciji učestvuju i predstavnici svih 45 opština iz Vojvodine, a razgovaralo se i o subvencionisanju i podršci razvoju projekata iz oblasti zelene energije.

Teme

Prijavite se na newsletter Zelene Srbije

Obnovljivi izvori