Dačić: Jednostrano proglašena nezavisnost Kosova najveći bezbednosni izazov za Srbiju
Politika
| 31.08.2018
|
access_time
11:10
Dačić je na neformalnom sastanku ministara spoljnih poslova Evropske unije i država kandidata rekao da je postizanje Briselskog sporazuma bilo motivisano željom da se nadje sistematska i institucionalna zaštita za srpske i druge nealbanske zajednice na Kosovu, usled nepostojanja adekvatnih institucionalnih mehanizama, saopštilo je ministarstvo.
Šef srpske diplomatije je rekao da je, prema dogovoru, tu zaštitu trebalo da da Zajednica srpskih opština, koja nije formirana ni posle pet godina, zbog čega je, kako je naveo, podrška medjunarodne zajednice ključna za uspeh dijaloga.
"Očekujem da svi učesnici procesa budu angažovani na uspostavljanju poverenja jer bez poverenja neće biti nimalo lako, a ni moguće, izgraditi bolju budućnost. Moramo da nastavimo dijalog u dobroj veri, jer je on nužan preduslov za stabilnost i bezbednost našeg regiona", rekao je Dačić.
On je rekao da je članstvo u EU glavno strateško opredeljenje Srbije i da veruje i da EU ima strateško opredeljenje da Srbija i region budu njen deo, kako bi kontinent bio bezbedniji.
Na sastanku s temom efektivnog multilateralizma, Dačić je rekao Srbija vidi povratak moći u medjunarodnim odnosima i urušavanje normi i principa kao opomenu svima.
"Efektivni multilateralizam je jedan od strateških ciljeva koje je EU promovisala u Evropskoj bezbednosnoj strategiji iz 2003. i u Globalnoj strategiji iz 2016, kao odgovor na unilateralizam, i podrazumeva poverenje u medjunarodne institucije, pravila i partnerstva i podelu tereta medju svim akterima. Srbija deli ovakav pristup i svojim aktivnostima u medjunarodnim i regionalnim organizacijama i inicijativama, imajući u vidu i svoje buduće članstvo u EU, želi da doprinese jačanju mira i stabilnosti i ekonomskog napretka", rekao je Dačić.
Teme
Politika
Dnevni evropski servis
Novo
Društvo
Šta drugi čitaju
Ekonomija
Devizni kurs: Evro sutra 117,37 dinara
pre 3 sata
Fudbal
Real pobedio Espanjol golom Espija u 90. minutu
pre 11 sati