Kina: Pompeo izjavama o genocidu podriva odnose sa Bajdenom
Svet
| Izvor: Beta-AP
| 01.02.2021
|
access_time
11:30
Portparol Komunističke partije u Sindjijangu, Su Guisiang na konferenciji za medije rekao je da su navodi o genocidu "laž veka".
"Zašto izvodi takvu predstavu, takvu farsu, govoreći laž veka? Želi da postavi nagazne mine i prepreke dijalogu sa sledećom američkom administracijom", rekao je on i Pompea nazvao "histeričnim", "pacovom" i "najgorim državnim sekretarom u istoriji".
Pompeo je ranije napao Kinu izjavivši da njena politika prema muslimanima i etničkim manjinama u zapadnom regionu Sinkjang predstavlja "zločin protiv čovečnosti" i "genocid".
Prema procenama grupa za zaštitu ljudskih prava, Kina je od 2016. godine privela više od milion Ujgura i drugih pretežno muslimanskih manjina u zatvore i logore za indoktrinaciju koje država naziva centrima za obuku.
Prema navodima bivših pritvorenika, ljudi su pored prinudnog rada, podvrgnuti mučenju, sterilizaciji i političkoj indoktrinaciji.
Na konferenciji koja je trajala dva sata, Su i drugi zvaničnici, medju kojima i imam i bivši pritvorenik, poricali su sve ove navode.
Kina tvrdi da centri za cilj imaju suzbijanje terorizma i separatizma.
Teme
Svet
Dnevni evropski servis
Ekonomija
Devizni kurs: Evro sutra 117,37 dinara
pre 3 sata