NDMBG: Beogradska vlast planira zgrade umesto parka na Slaviji
Zelena Srbija
| Izvor: Beta
| 15.03.2021
|
access_time
16:45
U saopštenju je preneto da je na javnom uvidu plan za "Mitićevu rupu" - kvart izmedju Beogradske ulice, Kralja Milana, Njegoševe i iza zgrada u Svetozara Markovića.
Tu će, umesto sadašnjeg parka, biti osmospratni objekat sa više od 6.000 kvadratnih metara za komercijalne delatnosti, i s više od 3.000 kvadratnih metar stambenog prostora.
To rešenje doneće još veće zagadjenje i gužve u tom delu grada, upozorila je Inicijativa Ne davimo Beograd i pozvala gradjane da se pridruže i pomognu borbu protiv tog plana.
Poslednji vek istorije tog neobično nazvanog mesta na kojem je davno bila popularna kafana, počinje time što je trgovac Vlada Mitić, jedan od bogatijih ljudi u Beogradu, kupio 1930-ih godina to zemljište na Slaviji da bi izgradio najveću robnu kuću na Balkanu, ali plan je omeo Drugi svetski rat.
Posle rata vlasti su plac konfiskovale i on je sve do 1980-ih godina, iako na rubu strogog centra Beograda, bio samo ogradjen i sasvim zapušten.
Čak je deo godine pod vodom bio njegov donji deo gde je bila iskopana rupa za temelje Mitićeve robne kuće - otuda "Mitićeva rupa", a na ravnijem, gornjem delu placa bio je parking.
Tek 2000. godine čitav plac je očišćen i poravnat i uredjen je "privremeni park" - dok se ne utvrdi šta bi tu moglo biti, mada je još tada na tom mestu planirana izgradnja "trgovačkog centra izraelskih investitora", ali i taj projekat je propao.
Na prostoru "Mitićeve rupe" je od 1946. do 1980. godine bilo u planu čak 26 različitih projekata, ali nijedan nije realizovan, a 1990-ih godina plac je kupila tadašnja privatna Dafiment banka koja je planirala da tu napravi šoping centar, ali ni od toga nije bilo ništa, a banka je propala.
Zbog svega toga postoji "urbana legenda" o "prokletstvu Mitićeve rupe" - jer od mnogih planiranih objekata, nijedan nije izgrađen na tom mestu, piše na Vikipediji.