Novi Sad zvanično predao titulu Evropske prestonice kulture
Kultura
| 10.01.2023
|
access_time
12:35
Elefsina je opština udaljena 18 kilometara od centra Atine i deo je gradskog područja grčke prestonice.
Danas je industrijsko područje, a u antičko vreme bila je poznata kao svetilište i rodno mesto velikog starogrčkog tragičara Eshila.
Atina je bila prva Evropska prestonica kulture, 1985. godine.
Evropska prestonica kulture je projekat koji slavi složnost različitih evropskih kulturnih obrazaca, sa misijom da kroz komunikaciju različitih kultura ujedini ljude, gradove i zemlje i doprinese održivom jačanju evropske ideje.
Potpredsednik Evropske komisije Margaritis Šinas izjavio je na ceremoniji sinoć u Atini da evropske prestonice kulture predstavljaju sve ono zbog čega je evropski kontinent cenjen, i da to prevazilazi kulturno bogatstvo: zajedničke vrednosti slobode, mira, pravde i ljudskih prava.
"Kultura je Evropa i Evropa smo svi mi - šest gradova koji učestvuju večeras na ceremoniji primopredaje, kao i sve prošle i buduće Evropske prestonice kulture", rekao je Šinas.
Primopredaja u Akropoljskom muzeju u Atini simbolički je predstavljena kroz skulpturu luksemburške vajarke i dizajnerke stakla Paskal Seil.
Skulptura predstavlja Evropu i inspirisana je poznatim grčkim mitom - otmicom kćerke feničanskog kralja Agenora, po kojoj je Evropa dobila ime.
Umetničko delo izradjeno je od različitih slojeva stakla, od kojih svaki predstavlja jednu evropsku državu, dok u njoj dominiraju boje Evropske unije, plava i žuta.
Teme
Kultura
Novo
Dogodilo se
Na današnji dan 30. oktobar
pre 1 sat
Šta drugi čitaju
Pročitajte vise
pre 9 sati
Devizni kurs: Evro sutra 117,24 dinara
pre 1 dan
Devizni kurs: Evro sutra 117,25 dinara
pre 3 dana
Devizni kurs: Evro sutra 117,25 dinara
Zabava
U slikama
Studentski marš ka Novom Sadu
pre 2 dana