Tridesetak migranata umrlo u pustinji kod granice Libije i Tunisa
Migranti
| Izvor: Beta-AP
| 09.08.2023
|
access_time
22:40
Mohamed Hamuda, portparol libijske vlade, u sredu je agenciji Asošiejted pres potvrdio otkriće tela, ali je odbio da pruži bilo kakve dodatne detalje.
Libijsko ministarstvo unutrašnjih poslova saopštilo je u utorak da su tela nedavno otkrivena i da je forenzički tim pooslat da utvrdi šta se dogodilo. Ministarstvo je objavilo i slike afričkih migranata kojima pomažu libijski lekari.
Poslednjih meseci tuniske snage bezbednosti uklanjaju migrante iz priobalnih područja, prevoze ih na druga mesta i, kažu migranti, neke od njih čak u pustinju. Ministar unutrašnjih poslova Tunisa priznao je nedavno da su male grupe migranata ptisnute u pustinjske granične oblasti sa Libijom i Alžirom.
Istočna obala Tunisa pretekla je susednu Libiju kao glavna polazna tačka u regionu za migrante, uglavnom iz podsaharske Afrike, koji pokušavaju da malim čamcima stignu do Italije i drugih delova Evrope. Porasla je napetost između stanovništva i migranata koji se slivaju u priobalni grad Sfaks i druga mesta.
Nacionalni komitet za ljudska prava u Libiji, lokalna grupa za ljudska prava koja sarađuje sa libijskim vlastima, saopštila je da veruje da su tuniske bezbednosne snage nasilno proterale migrante, ostavljajući ih u pustinji bez vode i hrane.
Ahmed Hamza, šef tog komiteta, rekao je za AP da je tela u utorak otkrila libijska granična straža.
Portparol libijskih graničnih snaga prvobito je to poricao u utorak, ali je odbio da kaže više, a AP nije uspeo da razjasni konfliktne izjave.
Najmanje 35 tela nađeno je tunisko-libijskoj granici od početka proterivanja migranata u julu, rekao je Hamza. Po statistikama komiteta kojem predsedava, više od 750 afričkih imigranata je od jula nasilno proterano iz Tunisa u Libiju.
Crni Afrikanci u Tunisu se sve više suočavaju sa diskriminacijom i nasiljem otkako je predsednik Tunisa Kais Saied u februaru rekao da su migranti deo "zavere za brisanje identiteta zemlje".
U drugom slučaju u sredu, veruje se da se 41 migrant udavio pošto im se čamac prevrnuo kod obale Tunisa.
Libija je glavna tranzitna tačka za bliskoistočne i afričke migrante koji beže od sukoba i siromaštva da bi potražili bolji život u Evropi. Ta zemlja bogata naftom u haosu je od pobune koju je podržao NATO 2011. godine u kojoj je svrgnut i ubijen nje dugogodišnji ider Moamer Gadafi.
Trgovci ljudima su profitirali od decenije nestabilnosti Libije, bogateći se kroz međunarodne bande krijumčara.
Teme
Novo
Novo
Dnevni evropski servis
Šta drugi čitaju
Scena
Dogodilo se
Na današnji dan 16. novembar
pre 37 minuta